Hlavní obsah

Dceřiná firma Syner Group dostala dotaci pro malé podniky. Když ji měla vracet, zachránil ji Babiš

Premiér Andrej Babiš.

17. 10. 2019 9:41
aktualizováno • 17. 10. 2019 13:22

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group měla vracet evropskou dotaci přes 10 milionů korun. Roli v případu – stejně jako v kauze Agrofertu a Čapího hnízda – hrál fakt, že získala peníze určené jen pro malé a střední firmy, což podnik spadající do velké skupiny firem nesplňoval. Andrej Babiš jako ministr financí ale rozhodnutí o vrácení dotace zrušil. O případu píší Hospodářské noviny.

Článek

Firma SFM Liberec, dcera Syner Group, požádala v roce 2009 o 10,6 milionu korun na stavbu víceúčelové sportovně-rekreační dráhy z programu výstavby infrastruktury a podpory cestovního ruchu určeného pro malé a střední podniky. Žadatel doložil čestným prohlášením, že je malou firmou. Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod sumu vyplatila, ale po necelých třech letech došla k přesvědčení, že čestné prohlášení SFM Liberec bylo lživé, píše list.

Mluvčí Syneru Ondřej Paclt nepravdivost tehdejšího čestného prohlášení označuje za nedopatření. „Celý problém spočíval v tom, že v roce 2009 nerozuměli definici malého a středního podniku ani samotní poskytovatelé dotace,“ uvedl.

Regionální rada zahájila řízení o vrácení dotace a její platební výměr vůči SFM Liberec potvrdilo v únoru 2014 i ministerstvo financí. Babiš měl ale tehdy jako ministr financí pravomoc přezkoumávat rozhodnutí svého úřadu a rozhodnutí zrušil.

„Odůvodnil to tím, že Syner nemohl porušit rozpočtovou kázeň, protože se příjemcem peněz stal až podpisem smlouvy. Chyby se prý dopustila regionální rada − měla si z obchodního rejstříku sama zjistit, že firma žádající o dotace spadá do holdingu,“ píšou Hospodářské noviny.

Ministerstvo poté iniciovalo řízení s regionální radou a finanční úřad jí nařídil zaplatit místo Syneru. Rozhodnutí potvrdilo i Odvolací finanční ředitelství. Soudy, na které se úřad regionální rady obrátil, měly ale jiný názor. Nejdříve Krajský soud v Hradci Králové a před třemi týdny Nejvyšší správní soud postup Finanční správy vůči regionální radě označily za nesprávný.

„Za dodržení všech podmínek jsou výlučně odpovědní příjemci. V režimu dotací platí, že splnění podmínek, za kterých byly veřejné prostředky poskytnuty, musí prokázat příjemce dotace,“ uvedl Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo financí verdikt Nejvyššího správního soudu hodnotit nechce, jeho mluvčí Jakub Vintrlík uvedl, že resort názor soudu respektuje, nicméně každý případ je podle něj nutno posuzovat individuálně.

Babiš dnes ČTK sdělil, že stejně jako každý ministr je podepsán pod stovkami rozhodnutí desítek rozkladových komisí. „Ty jsou složeny z předních a nezávislých odborníků na danou oblast. Jejich rozhodnutí jsem nikdy neměl důvod rozporovat, nečinil jsem tak ani v tomto případě. Předpokládám, že doporučení příslušné komise v těchto případech byla konzistentní a příslušná komise si je bude schopna obhájit. Je nutné se samozřejmě obrátit na ministerstvo financí,“ uvedl.

Dotaci vyplacenou Syneru evropské úřady Česku neproplatily. Firma ji dosud nevrátila a podle ministerstva financí již není možné ji požadovat zpět. „Byly vyčerpány všechny řádné i mimořádné opravné prostředky a uběhla i lhůta pro případnou obnovu řízení,“ uvedl Vintrlík.

Úřad regionální rady přesto doufá, že peníze dostane zpět. Podal žalobu na ministerstvo, aby je donutil zrušit rozhodnutí, že firma Syneru nemusí vracet peníze. Žaloba leží od října 2016 na správním úseku Městského soudu v Praze, ten ale ještě nenařídil termín projednání.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené