Hlavní obsah

Mohl přijít Jágr, ale přišel Babiš, brání brožuru s premiérem poslanec ANO

Foto: Seznam Zprávy

Hostem Ptám se já byl poslanec ANO Julius Špičák.

Reklama

16. 9. 13:11
aktualizováno • 16. 9. 16:04
Článek

Andrej Babiš na sebe opět strhnul pozornost. Kauza s brožurou o prevenci rakoviny, kterou měly před volbami rozesílat zdravotní pojišťovny, včera rozhýbala Sněmovnu. Co na to říkají jeho straníci?

Hostem Ptám se já byl poslanec ANO a člen dozorčí rady VZP Julius Špičák.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP měla začít rozesílat svým klientům brožuru, která je součástí kampaně prevence proti onkologickým onemocněním. Na jejím začátku a na konci se prezentují jako bojovníci proti rakovině také premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO). Opozice proto spustila obrovskou vlnu kritiky, že jde o nepřijatelnou předvolební podporu hnutí ANO, navíc za veřejné peníze.

Andrej Babiš v reakci na kritiku proto okamžitě zareagoval a na Twitteru uvedl, že pokud se opoziční politici tolik bojí, pak pojišťovny brožuru rozešlou až po volbách. I podle poslance Špičáka není kritika vůbec namístě.

„Premiér se vždy zajímal o zdravotnictví, vždy se zajímal o onkologii, tak je podle mě v pořádku, když je v brožuře jako supervýznamná osobnost,“ řekl s tím, že mohl přijít Jaromír Jágr, ale přišel Andrej Babiš.

Podle Špičáka na tom navíc Česko v prevenci rakoviny není vůbec dobře, a proto by se měla jakákoliv iniciativa počítat. Náklady na kampaň jsou navíc podle něj v porovnání s těmi na léčbu zanedbatelné: „Ta brožura je opravdu chytlavá, je dobře udělaná. Já si myslím, že je to v pořádku,“ dodal poslanec premiérova hnutí.

Špičák dokonce dodal, že sám v minulosti žádal premiéra o pomoc s nákupem onkologického přístroje, a to ještě v době, kdy byl Babiš šéfem Agrofertu. To je podle něj důkazem, jak silný má současný premiér vztah ke zdravotnictví. „Opoziční politici se léčbě rakoviny věnují jen, pokud jsou lékaři. Z nelékařů si ale na nikoho nevzpomínám, že by se někdo z vrcholných politiků tak systematicky věnoval zdravotnictví jako současný premiér. Za tím si stojím,“ dodal Špičák.

Poslanci ANO se nelíbí rovněž kritika, že vláda nezvládla situaci minulý podzim a se zavedením opatření se otálelo kvůli volbám. Podle něj byl problém spíše v tom, že chyběl jasný koncept, jak se se šířením epidemie popasovat, a také silná autorita, která by ho vyložila. Že by se situace z loňska opakovala, se ale nebojí. „Věřím tomu, že nárůst hospitalizací a úmrtí významný nebude. Může být nárůst pozitivity,“ dodal.

Je načasování rozeslání brožury opravdu náhodné? A jak vnímají Babišovi poslanci kritiku kampaně ANO?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu, ve své oblíbené podcastové aplikaci, nebo ve videu:

Nikdo se tak systematicky nevěnoval zdravotnictví jako současný premiér, věří poslanec ANO Špičák. (Video: Seznam Zprávy)

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové, Veroniky Sedláčkové a Kristiny Cirokové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované