Hlavní obsah

Demokracie na mušce. Rusko má zálusk i na další volby, varují americké tajné služby

Tajné služby vyšetřují ruské vměšování do amerických voleb.Video: Zuzana Lachnitová, AP

 

Reklama

2. 8. 2018 23:19

Americké tajné služby na konferenci potvrdily, že se obávají dalších vnějších zásahů do amerických voleb, zejména ze strany Ruska. FBI proto zahájilo vyšetřování, které by mělo zabránit možným útokům na podzimní volby a prezidentské volby v roce 2020.

Článek

Americké zpravodajské služby jsou znepokojeny pokračující snahou Ruska ovlivňovat americkou politiku před podzimními volbami ve Spojených státech a před prezidentskými volbami v roce 2020. Prohlásil to šéf tajných služeb USA Dan Coats, podle něhož není Rusko jedinou zemí podnikající podobné útoky.

Podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové cílí tyto útoky na americkou demokracii a snaží se rozdělit společnost. „Mají na mušce naši demokracii,“ řekla Nielsenová během tiskové konference, na níž přední američtí bezpečnostní činitelé seznámili média s plánem, jak zabránit pokusům o ovlivnění listopadových kongresových voleb.

Šéf FBI Christopher Wray podle agentury Reuters na konferenci oznámil zahájení vyšetřování možného vměšování do amerických voleb.

Zpravodajské služby se podle Coatse intenzivně věnují odhalování podobných snah, které sahají od útoků na volební infrastrukturu přes pokusy poskytovat nelegální finance na kampaň až po napadání webových stránek jednotlivých kandidátů.

„Víme rovněž, že se Rusové snažili získat informace od kandidátů či vládních činitelů,“ řekl Coats. O tom, jaké další země jsou zapojeny do podobných aktivit, se nezmínil.

Tajné služby a prezidentské volby

Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera již delší dobu prověřuje ruské snahy ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, což se bezprostředně dotýká prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu přitom nedávno varoval před ruským vměšováním do voleb, ačkoli krátce předtím při své schůzce s ruským prezidentem souhlasil s tvrzením Vladimira Putina, že Rusové se americké volby ovlivňovat nesnažili; svůj souhlas s Putinovými slovy Trump později vysvětloval jako své přeřeknutí.

Reklama

Doporučované