Hlavní obsah

Dny lidové architektury budou ve 13 památkách v Libereckém kraji

Foto: Getty Images

Liberecko

Reklama

18. 7. 2020 15:45

Ukázky řemesel, interaktivní hry i komentované prohlídky budou součástí Dnů lidové architektury, které se budou v Libereckém kraji konat příští týden o víkendu. Zapojí se do nich 13 objektů, z toho dva poprvé.

Článek

ČTK o tom informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Akce spojená s tradičními řemesly a výrobou se uskuteční v kraji poosmé. Otevřené budou zemědělské usedlosti, mlýny, sklářská chalupa v Jizerských horách, podještědský roubený hostinec, rodný hrázděný dům malíře 19. století Josefa Führicha v Chrastavě u Liberce nebo chalupa výtvarníka Jiřího Harcuby v Harrachově. „Hlavním lákadlem bude Běliště v Železném Brodě. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet interaktivní hru pro celou rodinu, v níž budou pátrat po starobylém nápisu v doprovodu malého kluka Bróži narozeného před sto lety,“ uvedl Trdla.

Poprvé se do Dnů lidové architektury zapojí barokní ruční papírna v Hamru na Jezeře ze 17. století, kde budou komentované prohlídky. To samé platí i pro zrekonstruovaný tajuplný Kittelův dům v Pěnčíně u Jablonce. Obnova takzvaného Burku stála kolem 50 milionů korun a přispěly na ni i evropské fondy, otevřený je od loňského léta. Součástí akce v Kittelově domě bude i tvořivá dílna zaměřená na léčivé masti a ukázky řemesel, konkrétně šindeláře a kameníka.

Řemeslníci budou příští víkend i na dalších místech zapojených do Dnů lidové architektury. V Trávníčku u Českého Dubu na Liberecku budou u Beranova hostince ukázky košíkářského řemesla a na Bělišti pletení orobince nebo výroby dřevěných lžiček. Lidé si budou moci prohlédnout pohyblivý betlém ve Frýdlantu na Liberecku, jehož výroba trvala 60 let. Skládá se ze 130 pohyblivých a 50 statických figur. Návštěvníci si práci řemeslníků mohou sami vyzkoušet, třeba na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova je čeká tkaní, předení na kolovratu a mykání vlny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované