Hlavní obsah

Do kolínského babyboxu někdo odložil chlapce, dostal jméno Cyril

Ilustrační foto.

Reklama

6. 9. 17:10

Do babyboxu v kolínské nemocnici někdo odložil chlapečka, dostal jméno Cyril. Jde o letošní druhé a celkově čtvrté dítě z kolínského babyboxu, v celé ČR bylo již do těchto speciálních schránek odloženo 225 dětí.

Článek

Chlapeček byl vykoupaný a do nového života vstoupil vybavený plenkou a starým modrým ručníkem. Podle sestry Marcely Krumichové, která ho z babyboxu vyzvedávala, měřil jistě 50 centimetrů, vážil 3,5 kilogramu a na první pohled byl v pořádku.

„Cyril je jedenáctým letošním děťátkem a 103. chlapcem celkem,“ informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Za 13 let své existence prošla kolínským babyboxem čtyři miminka, z toho letos dva kluci. První byl Vojta Novák 22. února a nyní k němu přibyl Cyril. „K Cyrilovi se hodí zcela jistě příjmení Svoboda. Sedminásobný ministr je velkým protagonistou babyboxů a ke každému novému děťátku mi posílá gratulaci. Věřte, že jsem jinak zcela apolitický,“ dodal Hess s poukazem na někdejšího ministra zahraničí, pro místní rozvoj a vnitra za KDU-ČSL Cyrila Svobodu.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované