Hlavní obsah

Do konce roku bude dostupné léčebné konopí z Kanady, od února totiž dodávky chybí

Do Česka se dostane léčebné konopí z Kanady.

 

Reklama

5. 12. 2017 12:50

Podle odhadů v Česku během roku užije pro léčebné účely konopný produkt asi 800 tisíc lidí. Zákon předepisování konopí povolil v roce 2013.

Článek

Do konce roku bude v Česku dostupné léčebné konopí od kanadské firmy Tilray. V rozhovoru s ČTK to řekl Sean Carney, který ji v Evropě zastupuje. Zákon předepisování léčebného konopí v Česku povolil v roce 2013. Část konopí dodávala česká firma Elkoplast, od letošního února dodávky chyběly, a tak se začalo dovážet z Nizozemska.

Cena kanadského konopí se bude pohybovat mezi 165 korunami za gram, což je cena odhadovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) za nové dodávky českého konopí, a 300 korunami, které platí pacienti za nizozemské konopí. České konopí by měla firma Elkoplast dodat do lékáren v první polovině příštího roku.

V příštím týdnu by měly skončit poslední laboratorní zkoušky. „Potom už bude na prodej,” řekl Carney. Firma léčebného konopí do Česka dovezla asi 1,4 kilogramu. Půjde o celé sušené květy s vyrovnaným obsahem THC a kanabidiolu (CBD) a drcené květy s vysokým obsahem THC.

Českým dovozcem produktů společnosti Tilray je firma Annabis, která vyrábí kosmetické přípravky, doplňky stravy a potraviny s obsahem konopí. Do lékáren ho bude dodávat distributorská firma Phoenix. Firma Tilray vypěstuje v kanadské centrále asi osm tun konopí ročně.

Firma bude od příštího roku konopí v Evropě i pěstovat, což by mohlo snížit jeho cenu. V Portugalsku buduje centrum za 20 milionů eur (asi 512 milionů korun), kde budou kromě skleníků na pěstování konopí také prostory na jeho zpracování a výzkum. Společnost podporuje i klinické studie, protože se podle Carneyho často používá argument, že chybí klinická data o účinnosti léku na konkrétní choroby.

Česko je po Chorvatsku, Kypru a Německu čtvrtou zemí, kam Tilray konopí dodává. Většinou jde ale o extrakt v kapkách či kapslích. „U sušeného konopí se dá těžko říct, kolik kanabinoidů přesně pacient obdrží,” vysvětlil Carney. Lékaři i proto podle něj nechtějí sušené konopí moc předepisovat. Jinou formu než sušené květy ale česká legislativa nepovoluje, podle Carneyho by stačila změna vyhlášky. „Výdaje za zdravotnictví ve všech zemích, kde jsou povolené léky z konopí, klesají,” uvedl dále Carney.

Konopí je v Česku dostupné jen na elektronický recept s omezením. Léčbu povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacienti si léčebné konopí plně hradí sami, koupit mohou až 180 gramů za měsíc. Podle některých ale takové dávky na potlačení bolesti nestačí. Podle odhadů Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v Česku někdy během roku užije pro léčebné účely konopný produkt asi 800 tisíc lidí.

Léčivo mohou předepisovat onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny a léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři. Povolení má asi 20 lékařů, omezenou mají maximální hmotnost na měsíc. Vydávat konopí může přibližně stejný počet lékáren.

Reklama

Související témata:

Doporučované