Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Dobrovolníci v Bohumíně hovoří s lidmi o traumatech po tragédii v paneláku

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Žháře, jenž útočil na byt, ve kterém žil například jeho syn a vnuk, policisté obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Je ve vazbě a hrozí mu výjimečný trest včetně doživotí.

Reklama

20. 8. 2020 14:29

Speciálně proškolené týmy organizace ADRA začaly pomáhat lidem z okolí domu v Bohumíně na Karvinsku, kde při požáru zemřelo 11 lidí. Poskytují hlavně psychosociální pomoc.

Článek

„Do akce se zapojili zaměstnanci a dobrovolníci ze tří dobrovolnických center v Moravskoslezském kraji – konkrétně z Ostravy, Frýdku-Místku a Havířova. Všichni jsou proškoleni v poskytování psychosociální podpory,“ řekla vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava Dagmar Hoferková. „Na místo jsme vyslali celkem sedm dvoučlenných týmů, které v odpoledních hodinách navštěvují obyvatele okolních domů. Lidé většinou reagují na naši návštěvu dobře, jsou rádi, že si na ně v této nelehké situaci někdo vzpomněl.“

+3

Její kolega Josef Koláček dodal, že je pomoc směřována hlavně na obyvatele sousedních domů. Přímo v domě už lidé pomoc odborníků dostali. „Vytipovali jsme oblast, kde lidé mohli být tragické události svědky. Například na dětském hřišti nedaleko požáru v té době byli děti i rodiče,“ uvedl. Taková pomoc se podle něj osvědčila u dřívějších tragických událostí. Týmy ADRA působily například po střelbě v Uherském Brodě či po výbuchu plynu ve Frenštátu pod Radhoštěm.

„Každý ze svědků takové události se s tím vyrovnává jinak. Je potřeba si promluvit s těmi, kteří mají například poruchy spánku, vtíravé myšlenky, poruchy příjmu potravy,“ upřesnil Koláček. Často podle něj stačí rozhovor a pocit, že někomu na těchto lidech záleží. Jindy je členové týmů nasměrují na odbornou pomoc.

Podle policie muž obviněný v souvislosti s požárem zapálil byt v jedenáctém patře v době, kdy v něm byla oslava narozenin. Účastnilo se jí 15 lidí. Šest zemřelo při požáru v bytě. Pět po skoku z okna a čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon vedlejšího bytu.Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Pomoc probíhá ve spolupráci se sociálním odborem města Bohumín a Českým červeným křížem, který má na místě také své týmy. Městský úřad Bohumín zároveň distribuoval do schránek obyvatel okolních domů informační leták s kontakty na další pomáhající organizace. „Je důležité, aby lidé věděli, s jakými pocity a emocemi se mohou po tak traumatizující události potkat oni sami nebo jejich blízcí a kam se mají v případě potřeby psychické nebo duchovní podpory obrátit,“ doplnila Hoferková.

Podle policie muž obviněný v souvislosti s požárem zapálil byt v jedenáctém patře v době, kdy v něm byla oslava narozenin. Účastnilo se jí 15 lidí. Šest zemřelo při požáru v bytě. Pět po skoku z okna a čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon vedlejšího bytu. Žháře, jenž útočil na byt, ve kterém žil například jeho syn a vnuk, policisté obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Je ve vazbě a hrozí mu výjimečný trest včetně doživotí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované