Hlavní obsah

Bartoš: Babiš používal „tríček“, kdy tvrdil, že Česko nic vracet nebude

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Výsledek šetření Evropské komise dnes oznámil šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Reklama

21. 7. 2022 15:14

Evropská komise podle Ministerstva pro místní rozvoj uzavřela po zhruba třech letech řízení o střetu zájmů s Českou republikou.

Článek

Zahrnovalo několik desítek zjištění, z nichž zůstalo několik otevřených do března a května letošního roku. MMR auditorům následně odeslalo odpovědi k těmto zbývajícím případům.

Nezákonná přidělení dotací, která se mimo jiné týkají i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), budou řešit jednotlivá ministerstva. Novinářům to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Nezákonné přidělení dotace zjistila Evropská komise například u společnosti Pekárna Zelená louka z koncernu Agrofert na toastovou linku, která nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo řízení o odnětí této podpory 100 milionů korun.

Bartoš předpokládá, že i další dotace budou jednotlivé resorty vymáhat. Může to ovšem vést až k soudním řízením, uvedl. Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů.

„Pan poslanec Babiš používal v mediálním prostoru takový tríček, kdy tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude,“ řekl Bartoš. Takový scénář fakticky podle něj opravdu nenastane, ale v následujícím období, kdy budou přiznány nebo otevřeny další dotační tituly, dostane Česko o to méně.

Méně na dotacích

Bartoš předpokládá, že se tak skutečně stane. „Bude to na našich institucích tyto peníze vymoci na firmě, která čerpala dotace v rozporu s danými pravidly,“ uvedl dále.

Bartoš také upozornil na to, že současná vláda prosadila systémové úpravy k zamezení střetu zájmů. Evropská komise ve svém závěrečném dopise podle něj tyto kroky ocenila. „Mezi tato opatření patří třeba úpravy zákona v českém právním řádu, které jsou obsaženy v evidenci skutečných majitelů. Další významná úprava je jednotné metodické prostředí, které nastavuje pravidla pro využití evropských fondů,“ řekl.

Doplnil, že díky těmto změnám tak nehrozí zablokování peněz z Národního plánu obnovy nebo zastavení proplácení evropských dotací.

Ukončení auditu Evropské komise je podle Bartoše podstatné i kvůli tomu, že bude nyní možné zveřejnit příslušné dokumenty, což má jeho ministerstvo v plánu.

Reklama

Doporučované