Hlavní obsah

Muž s krycí identitou chce promluvit o své práci pro mafii

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Anton Fischer při rozhovoru pro Seznam Zprávy v září loňského roku. Tehdy bez bližšího vysvětlení odmítl, aby byla vidět jeho tvář. Důvod se ukázal až o několik měsíců později.

Trestně stíhaný billboardový boss Anton Fischer podle informací Seznam Zpráv požádal slovenské úřady o zbavení mlčenlivosti, aby mohl osvětlit svou temnou minulost, kdy se ve své vlasti dostal do programu na ochranu svědků.

Článek

V novodobých dějinách Česka i Slovenska šlo o první známý případ, kdy došlo k dekonspiraci osoby zařazené do utajovaného programu na ochranu svědků.

Seznam ZprávyČeský rozhlas přinesly v lednu doklady o tom, že trestně stíhaný billboardový boss z jihu Čech Anton Fischer je ve skutečnosti Anton Cvešper. Muž, který se před dvaceti lety v řadách slovenského mafiánského gangu „Takáčovců“ zapojil u východních sousedů do únosů a nájemných vražd.

Zjištění o změně identity od té doby nikdo nerozporoval - ani sám Fischer (Cvešper). A redakce Seznam Zpráv nyní získala informace, že se tento muž v březnu obrátil na slovenské ministerstvo vnitra a tamní policejní prezidium se žádostí, aby jej úřady v rodné vlasti zbavily mlčenlivosti. A aby tak mohl i v rámci obhajoby před českou justicí veřejně hovořit o své minulosti, protože právě čelí dalšímu trestnímu stíhání kvůli podezření z několika trestných činů.

Sám Fischer žádost o zbavení mlčenlivosti na přímý dotaz redakce fakticky potvrdil, ale nechtěl být konkrétní. „Učinil jsem určité kroky, které mi umožňuje zákon, abych se mohl otevřeně obhajovat v rámci medializovaných informací,“ reagoval na dotaz s tím, že zatím nedokáže říct, zda se teď pro něj situace změní.

„Každý má nějakou minulost a rád bych se k ní jednou vyjádřil i já. Ale tak, abych se nevystavoval nějakému trestnímu stíhání,“ dodal pro Seznam Zprávy.

Že Fischer (Cvešper) žádost o zbavení mlčenlivosti podal, nepopřely ani slovenské úřady. Byť například mluvčí policejního prezidia Martina Sláviková jen uvedla, že „požadované informace jsou předmětem zvláštního režimu ochrany“. 

Jako vysvětlení zdrženlivé odpovědi k Antonu Fischerovi připojila i rozsáhlé citace ze slovenských zákonů.„Podle § 20 zákona 86/2025 o ochraně svědka a o změně a doplnění některých zákonů, informace týkající se ohroženého svědka, chráněného svědka, komise a programu ochrany se nezpřístupňují,“ uvedla slovenská policejní mluvčí.

Foto: Seznam Zprávy

Vlevo na archivním snímku spolupracovník slovenských mafiánů Anton Cvešper, vpravo český billboardový boss Anton Fischer. Fischerova opakovaná trestná činnost, která připoutala pozornost novinářů, vedla nakonec k odhalení, že jde o tutéž osobu.

Návrat z lyžovačky a nový boom v podnikání

Anton Fischer bezprostředně po lednovém odhalení, jaká je jeho pravá identita, z Česka na čas zmizel a ve svém současném bydlišti u Českých Budějovic nebyl k zastižení. Ještě na začátku února sdílel na facebooku fotky z italských Alp a na některých serverech zkraje roku inzeroval i prodej majetku - automobilů, motorového člunu či penzionu v Lišově u Českých Budějovic.

Vyvolal tím spekulace, že už se nehodlá vrátit, avšak on sám nyní tvrdí, že své výdělečné aktivity chce v Česku naopak rozšiřovat. S billboardy, které často umisťuje přes nastrčené firmy na cizí pozemky do „zakázaného“ pásma kolem silnic, už prý pronikl i do odlehlejších koutů republiky. A tvrdí, že chystá i výstavbu desítek apartmánů u břehu Slapské přehrady.

„Co se týče billboardů, jsme už také na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a minulý týden jsem byl přítomen při stavbě vícero billboardů v Chorvatsku. Až pojedou Češi v létě na dovolenou, mohou si jich všimnout,“ uvedl Fischer.

Zároveň ale v tuto chvíli čelí společně se svým synem Oliverem a spolupracovníkem Tomášem Plánským stíhání kvůli podezření ze hned několika trestných činů - z vydírání, loupeže, výtržnictví či z omezování osobní svobody, kterých se podle policie v uplynulých letech dopustili při konfliktech s protibillboardovými aktivisty. Ti se rozhodli na vlastní pěst bojovat proti Fischerovým nelegálně umístěným reklamním poutačům, když české úřady tyto aktivity dlouho mlčky přehlížely.

Přitom je Fischer stále ještě v podmínce (a bude ještě zhruba měsíc) za předchozí trestnou činnost. A platí pro něj nadále i zákaz podnikání.

Cvešper a Fischer v datech

2004

  • Anton Cvešper, jenž se v Bratislavě oficiálně živí coby instruktor potápění (firma Profi Diver), se v organizované skupině podílí na dvojnásobné vraždě pod Přístavním mostem a únosu čínského podnikatele.

2005

  • Anton Cvešper se podílí na další vraždě v Bratislavě a neúspěšném únosu v Košicích, po zadržení čelí trestnímu stíhání, ovšem získá status chráněného svědka.
  • Do Česka se s rodinou ze Slovenska stěhuje Anton Fischer (jeho oficiálně zapsané datum narození se od Cvešperova liší přesně o dva měsíce), údajně bývalý státní zaměstnanec.
  • Rodinní příslušníci Antona Cvešpera z Bratislavy v Břeclavi zakládají firmu Trio Centrum.

V zahraničí podnikat mohu

Přes vlastní výčet podnikatelských aktivit a plánů Anton Fischer tvrdí, že dočasnou stopku v podnikání nařízenou mu soudem v roce 2022, která má platit až do října příštího roku, nijak neporušuje.

Zdůrazňuje, že neřídí žádnou českou firmu (ve statutárních orgánech českých firem momentálně nikde nefiguruje, jsou tam jeho blízcí), ale jen zahraniční subjekty, jako je Fischer Holding registrovaný na Slovensku. Pokud něco řídí, tak prý jen přes Slovensko i odjinud.

„Ano, mám zákaz, že nemohu být jednatel a nemohu být prokuristou, ale ten zákaz se vztahuje jen na území ČR. A já jsem jednatelem jen v zahraničních firmách. Tím, že řídím třeba slovenské firmy, zákaz neporušuji. Byl jsem kvůli této věci i na policii,“ prohlašuje Fischer, který byl s novou identitou v Česku „vysazen“ v roce 2005.

Foto: Jiří Pšenička

Jeden z reklamních poutačů Antona Fischera, který nadále stojí v centru Českých Budějovic. Tak jako mnohé další je jako vlastník konstrukce uvedena firma Domov seniorů CZ, jejíž formální vlastník – muž z Kaplice – nese znaky nastrčené osoby, přičemž od loňského září je tato firma v likvidaci. A v likvidaci už skončily i další „billboardové“ firmy. Fischer v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že takto postupuje zcela záměrně, aby se vyhnul placení vyměřených pokut.

Jednou ze základních podmínek pro osoby zařazené do programu na ochranu svědků je, že musí žít spořádaně, aby nepřekračovaly zákony. Jinak jim hrozí vyřazení z programu.

Avšak Anton Fischer se do konfliktu s českými zákony dostal už poněkolikáté a přitom ve slovenském programu podle neoficiálních informací stále formálně figuruje (české úřady o něm uvádějí, že na našem území žádnou speciální ochranu dnes nemá).

Dům je pěkný a mohl by lehnout popelem

Prvně, jak se až zpětně nyní ukazuje, spáchal Fischer v Česku trestný čin už v roce 2009, tedy už po čtyřech letech po přejmenování a přestěhování. Tehdy se dopustil vydírání vůči manažerům konkurenční (české) billboardové firmy.

Jak vyplývá z příslušných rozsudků jihočeských soudů, které mají Seznam Zprávy k dispozici, jednateli této konkurenční firmy Fischer řekl, že ví, kde bydlí a že „jeho dům je pěkný a že by tak pěkný být nemusel a mohl by lehnout popelem“. Rozsudky dále popisují i Fischerův fyzický útok, kdy pracovníka této firmy udeřil v zasedací místnosti do hrudníku a poté do obličeje a sdělil mu, „že mu nikdo jeho plachty sundávat nebude“.

Za to byl v roce 2011 odsouzen na 10 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Sám Fischer dnes uznává, že tehdy asi jednal „příliš emotivně“, ale i s odstupem času své činy omlouvá tím, že mu konkurence „ukradla“ jeho reklamní stojany.

Přes opakované porušování českých zákonů i předchozí ještě závažnější kriminální minulost na rodném Slovensku zatím nikdy ve vězení neskončil. Na Slovensku díky tomu, že jako jediný z mafiánského gangu získal status chráněného svědka, ačkoliv soud později jeho korunní svědectví ohledně únosů a vražd označil za „absolutně nevěrohodné“.

Na svobodě jej nakonec ponechal i českobudějovický soud, který loni v prosinci rozhodoval o možném uvalení vazby v popsaném případu s protibillboardovými aktivisty.

Seznam Zprávy mají přitom informace z vícero zdrojů, že česká justice už v době rozhodování o vazbě znala Fischerovu temnou slovenskou minulost. Ovšem oficiálně to nikdo nepotvrdil.

Jakékoliv bližší údaje k Fischerově případu už v lednu odmítl poskytnout okresní státní zástupce v Českých Budějovicích Ivo Dvořák. „Přípravné řízení vedené podle trestního řádu je řízením neveřejným. K vámi požadovaným informacím se tak není možno vyjádřit,“ uvedl.

Seznam Zprávy se na Dvořáka obrátily znovu v březnu, zda přezkoumali nové skutečnosti ohledně Antona Fischera, tentokrát neodpověděl vůbec.

„Podpořili mě politici i významní podnikatelé“

Anton Fischer věří, že se vězení vyhne i v aktuálně vyšetřovaném případu. Na policii zatím nevypovídal, v prosinci to odmítl. Je dle svých slov ale připraven začít mluvit, až budou vyslechnuti všichni domnělí poškození z řad aktivistů a také svědci, aby tak na ně mohl reagovat. „Jsem připraven policii poskytnout maximální součinnost,“ tvrdí.

Informace od advokátů ale hovoří o tom, že výslechy poškozených a svědků se povážlivě zasekly a v posledních týdnech nikdo vyslechnut nebyl. Seznam Zprávy se na dosavadní průběh vyšetřování a předpokládaný konec ptaly jihočeského krajského policejního ředitelství, to se ale ani po urgenci nevyjádřilo.

Přestože se ještě začátkem roku Anton Fischer obával tvrdých dopadů na svůj život a podnikání, jehož těžištěm jsou jižní Čechy, nové trestní stíhání ani popsaná dekonspirace prý jeho byznys nakonec nijak významně nepoškodily. Dnes tak situaci vidí o poznání optimističtěji než v lednu.

„Obával jsem se negativních reakcí, ale byl jsem velmi mile překvapen, že hodně známých lidí - přátel, sousedů, politiků a podnikatelů, a to i těch nejvýznamnějších v Jihočeském kraji - mi vyjádřilo podporu, že mi drží palce a stojí za mnou,“ popsal pro Seznam Zprávy Anton Fischer, rozený Cvešper, jak čtyři měsíce po rozkrytí své minulosti vnímá situaci v náhradní domovině.

Co se týče podpory, výslovně zmínil například regionálního bosse za ODS z Hluboké Pavla Dlouhého, který sám dříve pro Seznam Zprávy vyzdvihl Fischerovo údajné „seriózní chování“ .

Související témata:

Doporučované