Článek
O podnikatele Tomáše Horáčka, který se v rozsáhlé korupční kauze kolem Fakultní nemocnice Bulovka přiznal k trestné činnosti a poté uzavřel dohodu o vině a trestu, se opět zajímají žalobci.
Prověřování souvisí s oznámením, které podali advokáti Tomáš Pokorný a Lukáš Bohuslav. Uvedli v něm, že je minulý čtvrtek v justičním areálu Na Míčánkách Horáček vulgárně urážel a s dalšími muži za zády jim také vyhrožoval.
Trestní oznámení s detaily podali advokáti ještě ten samý den.
Tomáš Horáček má pro to, co se v justičním areálu odehrálo, svoji verzi. Jedním ze svědků však byla státní zástupkyně Lucie Písecká, která stála poblíž. V tuto chvíli se k tomu, co se odehrálo, vyjadřovat nechce. „Vzhledem k tomu, že k uvedenému incidentu mělo dojít v souvislosti s probíhajícím trestním řízením, nepovažuji za vhodné se k němu vyjadřovat,“ uvedla Písecká.
Advokáti uvedli, že ve třetím patře budovy justičního areálu minulý čtvrtek čekali na pokračující soudní jednání s jejich klientkou - z podvodu podezřelou a obžalovanou advokátkou Ninou Rydlovou, s níž má Horáček dlouhodobé spory.
„Již při mém příchodu jsem byl ze strany Tomáše Horáčka častován urážlivými výroky,“ popsal Pokorný ve zmíněném trestním oznámení, které Seznam Zprávy získaly. Doplnil, že o něm Horáček například řekl, že je „ten advokát, co krade“.
„Dej si pozor, na tebe si posvítíme,“ popsal pak Pokorný další Horáčkův proslov.
Advokát Lukáš Bohuslav pak v oznámení uvedl, že ho Horáček mimo jiné označil za „zk**vence“.
Trestní oznámení obou advokátů nyní začal prověřovat žalobce z Prahy 10. „Trestní oznámení bylo podáno na zdejším státním zastupitelství a je aktuálně vyhodnocováno státním zástupcem,“ napsal obvodní státní zástupce pro Prahu 10 Richard Houdek. Případ bude poté předán policii, která si bude moci mimo jiné vyžádat kamerové záběry z tohoto incidentu.
Jak Pokorný, tak Bohuslav uvedli, že muži, kteří s Horáčkem do budovy soudu přišli, vypadali jako jeho bodyguardi. „Působilo to na mě dojmem, že se mě pan Horáček a osoby, které na místě byly, pokoušejí tímto způsobem zastrašit,“ prohlásil Pokorný. „To je také důvod, proč jsme to trestní oznámení podali, protože mám strach o své zdraví,“ řekl Bohuslav.
Tomáš Horáček tvrdí, že informace uvedené v trestním oznámení advokátů nejsou pravdivé. „Na jednání obžalované nebo odsouzené Rydlové jsem dorazil se svými dvěma advokáty a asistentkou. Se žádnými bodyguardy ani kýmkoliv jiným,“ uvedl Horáček.
Advokáti Pokorný a Bohuslav přitom ve zmíněném trestním oznámení rovněž napsali, že v Horáčkově doprovodu byl i Vladimír S. - muž obžalovaný z vraždy zmizelého šéfa vytunelované záložny, ale nakonec zproštěný obžaloby.
Zmíněná advokátka Nina Rydlová byla dříve právničkou ve firmách Tomáše Horáčka. Ten tvrdil, že ho připravila o miliony. Což nakonec žalobci odmítli a stíhání Rydlové v této věci zastavili.
Spory Horáčka s Rydlovou započaly v době, kdy byl Horáček ve vazbě jako obviněný v korupční kauze kolem Fakultní nemocnice Bulovka, která se týká rozsáhlého ovlivňování veřejných zakázek. Případ byl rozdělen do čtyř částí a například v té hlavní jde o ovlivnění dvou zakázek za více než 150 milionů korun.
U jedné z nich mělo jít na úplatky 7,2 milionu korun. Horáček, který spolupracoval s vítěznou firmou, podle obžaloby policistům během výslechu řekl, že tehdejší šéfce nemocnice za podpis smlouvy a následnou realizaci zakázky na úklid nemocnice nabídl částku tři miliony korun.
Zakázka ale nebyla realizována, protože po policejní razii ji další ředitel nemocnice zrušil.
Kauzy Fakultní nemocnice Bulovka
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zabývali několika větvemi případu:
- Kvůli ovlivnění dvou veřejných zakázek (na úklid a vjezdový systém) byla podána obžaloba na sedm lidí a tři firmy. Tři obvinění již uzavřeli se žalobcem dohodu o vině a trestu, kterou schválil i soud. Hlavní líčení s dalšími obviněnými dospělo do fáze závěrečných řečí, ale nyní se bude celý proces opakovat, protože došlo k výměně soudce.
- V případu zakázky Ministerstva vnitra (simulace leteckých zásahů) uznal na konci srpna 2025 pražský Městský soud obžalované vinnými. Třem z nich uložil peněžité tresty, čtvrtou obžalovanou, bývalou ředitelku pražské Fakultní nemocnice Bulovka Andreu Vrbovskou, poslal na pět let do vězení. Rozsudek není pravomocný.
- Také v části případu týkající se zakázky na stravování pro Nemocnici Na Františku byla podána obžaloba. Případem se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1.
- V poslední větvi kauzy, v níž je obviněn třeba exposlanec ODS Marek Šnajdr, se mohou obvinění a jejich advokáti seznámit se spisem.