Hlavní obsah

Bál se, že o něm vůbec nic nevíme, řekl otec Čecha vězněného ve Venezuele

Foto: www.diariovea.com, Seznam Zprávy

Jan Darmovzal, jenž je zadržován několik měsíců ve Venezuele. Nyní dostal možnost zavolat na několik minut rodině.

Po více než osmi měsících mohli rodiče Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele slyšet synův hlas. Ve věznici mu povolili krátký telefonát. Stihl říct, že je v pořádku a že měl obavy, zda rodina vůbec tuší, co se s ním stalo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čtyřiatřicetiletý Jan Darmovzal z Břeclavi je od začátku loňského září ve venezuelském vězení. Po celou dobu k němu tamní úřady nepustily ani české diplomaty, ani právníka. Nikdo nevěděl ani to, kde ho drží.

Teď se situace změnila. Nedávno přišla zpráva, že žije a je v pořádku, a teď se to rodiče dozvěděli přímo od něj.

„Ve čtvrtek večer se Honza telefonicky ozval, skoro po devíti měsících. Na tlak OSN a dalších humanitárních organizací měl povoleno zavolat pět minut,“ sdělil Seznam Zprávám otec vězněného Čecha Oldřich Darmovzal. S tím, že možnost krátkého hovoru dostali i další lidé zadržení spolu s jeho synem.

Že rodina s Janem Darmovzalem telefonovala, sdělil jako první na sociální síti zastupitel Břeclavi Vít Jonáš (ODS). „Ledy se pohnuly,“ napsal Jonáš. „Je v relativním pořádku, spí na betonové posteli, dostává jídlo,“ dodal k Darmovzalově situaci.

O tom, jaké jsou podmínky ve venezuelské věznici, kde autoritářský režim vedený prezidentem Nicolásem Madurem drží několik desítek zahraničních vězňů, mluvil začátkem roku jeden z propuštěných Američanů David Estrella. Právě on médiím popsal, že vězni spí na betonových postelích a jsou zavření v cele velké „dva kroky na pět kroků“.

„O tom jsme s Honzou nemluvili, nebyl čas…,“ upřesnil Jonášovy informace Oldřich Darmovzal. Syn mu řekl, že v cele denně cvičí a ven na dvůr ho pouštějí jen dvakrát týdně. „Spíš měl starost, co se děje pro jejich osvobození,“ dodal Darmovzal starší.

Osudu Jana Darmovzala se věnoval v jedné z epizod i pořad Terén Kristiny Cirokové.Video: Kristina Ciroková, Jan Pospíšil, Seznam Zprávy, Youtube.com

Venezuelské úřady však s českými diplomaty o případu vězněného Čecha vůbec nekomunikují. Nepomáhají zaslané nóty ani to, že situaci řešila Evropská rada. Povolení telefonického hovoru je prvním prolomením dosud nedobytných hradeb venezuelské nečinnosti.

„Česká diplomacie využívá všech dostupných nástrojů a vše pečlivě koordinuje s partnery. Věříme, že nedávný telefonický kontakt českého občana s rodinou představuje první pozitivní výsledek snažení jak české diplomacie, tak našich zahraničních partnerů i mezinárodních organizací. Naším cílem samozřejmě zůstává návrat dotyčného do Česka,“ uvedl mluvčí ministerstva Daniel Drake.

„Honza chtěl pomoci jinému vězni“

Jana Darmovzala drží venezuelský režim ve věznici Rodeo 1 u Caracasu. Je to vězení, které spadá pod tamní kontrarozvědku. Protože s vězni dosud nikdo zvenčí nemluvil, neměli žádné informace, co se kolem jejich případů děje. To bylo podle Oldřicha Darmovzala také hlavním tématem jeho hovoru se synem.

„Neví prostě nic a myslel si celé ty měsíce, že vůbec netušíme, co s ním je,“ popsal otec, o čem se synem v krátkých pěti minutách také hovořil.

Syn se prý také svěřil, že „myslí na domov“. Rodině zároveň sdělil, že zahraničních vězňů držených bez obvinění a jakékoliv právní pomoci je ve stejné věznici dohromady 80.

Zbytek času věnoval Jan Darmovzal tomu, aby pomohl jednomu z vězněných Němců navázat kontakt s rodinou. Němec si nepamatoval z hlavy číslo mobilního telefonu svého otce a znal jen pevnou linku do práce. „Honza nás poprosil, abychom tam zavolali a pokusili se ho sehnat a říct mu, že i jeho syn je v pořádku. To se nakonec povedlo,“ uvedl Oldřich Darmovzal.

Oběť Madurova režimu

Venezuelský režim v polovině loňského září oznámil, že Jana Darmovzala zadržel v souvislosti s pokusem o politický převrat a vraždu několika představitelů státu, včetně prezidenta Nicoláse Madura. Důkazy, které tamní úřady předložily, jsou ale přinejmenším sporné.

Podle českého ministerstva zahraničí se ve skutečnosti Jan Darmovzal stal obětí Madurova autoritářského režimu. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by se český občan dopustil plánování činu, ze kterého je obviněn,“ uvedl k tomu v dubnu mluvčí ministerstva Daniel Drake s tím, že podle všeho je „evidentní“, že se státu hodil do jeho propagandistické historky.

Jan Darmovzal je totiž příslušníkem 43. výsadkového pluku aktivní zálohy české armády, což byla zřejmě jeho smůla. Venezuelský ministr vnitra totiž prezentoval jako jeden z důkazů proti němu například i to, že v jeho telefonu našli whatsappovou skupinu nazvanou Komando AZ. Podle venezuelských úřadů to měla být tajná skupina, která domlouvala atentát na prezidenta. Ve skutečnosti jde ale o členy komanda aktivní zálohy, proto zkratka AZ.

Doporučované