Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když pražská opoziční zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) loni na začátku roku nahlásila, že ji u domu, ale třeba i v kavárně nebo v noci na vánočním večírku opakovaně sledovali neznámí muži, policisté nakonec jednoho z nich vypátrali - svého bývalého kolegu Pavla Vejdovce.
Státní zastupitelství v Praze 8 jim ale případ loni na konci roku vrátilo k došetření. S výhradou, že policisté už nepátrali po společnících Vejdovce z kamerových záznamů nebo po holohlavém muži, který nainstaloval kameru mířící přímo do okna bytu Drápalové. A že síly nenasadili ani na to, proč Vejdovec političku sledoval.
Jak ale Seznam Zprávy nyní zjistily, policisté se s příkazem státní zástupkyně vyrovnali tak, že opět nic dalšího nezjišťují. „Jednou z hlavních zásad trestního řízení je princip ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž,“ zdůvodnil to ve vyrozumění z konce února, které Seznam Zprávy získaly, vedoucí obvodního oddělení policie v Kobylisích Jiří Hašek.
Policisté se totiž původně usnesli, že sice Vejdovcův případ částečně splňuje kritéria paragrafu nebezpečné pronásledování, za což by podezřelému hrozil až rok vězení. Nezjistili však, že by expolicista sledoval Drápalovou dostatečně dlouho, aby byl paragraf naplněn, a tak případ předali jako přestupek úředníkům radnice Prahy 8.
Ti bývalému policistovi Vejdovcovi, mimochodem už v minulosti odsouzenému za to, že ještě v aktivní službě nelegálně lustroval lidi v policejních databázích, dali loni v srpnu dvoutisícovou pokutu za přestupek proti občanskému soužití.
Žalobkyně teprve pak nakázala, aby policisté znovu spustili svoje vlastní prověřování. A ti nyní argumentují, že pokud by to udělali, pachatel by byl v rozporu se zákonem trestán dvakrát pro stejný skutek. „Totožnost věci je dána stejným předmětem řízení a stejnými účastníky,“ dodal ve zdůvodnění policista Hašek.
Nijak nereflektoval ani to, že bývalý kolega se mezitím fakticky přiznal, když Drápalové zaslal omluvu, že ji sledoval, a zaplatil jí odškodné 30 tisíc korun.
Při svém prověřování přitom detektivové vycházeli z výslechu, ve kterém jim Vejdovec naopak tvrdil, že Kristýnu Drápalovou vůbec nezná, že nikoho nesledoval. A že v 1:16 ráno ji na uzavřeném vánočním večírku nehledal, ale do budovy, v níž ho zachytily kamery a viděli svědci, šel jen na toaletu.
Policisté se ho tak neptali, kdo je další muž, kterého s ním u budovy kamery zachytily, nebo zda si jeho služby na sledování někdo objednal. Nezjišťovali jeho telefonní kontakty ani bankovní transakce.
Kdo ho najal? Ptejte se úředníků
Ke znovuotevření případu nyní nepomohlo ani to, že advokát Drápalové Tomáš Němeček v další stížnosti žalobcům argumentoval, že cílem není znovu potrestat Vejdovce, ale zjistit, kdo si ho na sledování najal.
„Z toho důvodu jsme upozorňovali, že Pavel Vejdovec nebyl nijak dotazován na případné další osoby, jež by se na sledování mohly podílet,“ psal Němeček žalobcům.

Touhle fotografií z kavárny to začalo. Policii ji poskytla přímo Drápalová, která Vejdovce přistihla, jak ji sleduje na setkání s kamarádem.
Obvodní žalobkyně pro Prahu 8 však druhou stížnost Drápalové odmítla - právě s argumenty, že žalobci nemají už nad případem pravomoc, protože jej policie označila za přestupek a řešila ho radnice Prahy 8.
„Státní zastupitelství není oprávněno zabývat se postupem tohoto orgánu a hodnotit jeho správnost ve smyslu výkonu dozoru nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení,“ konstatovala obvodní žalobkyně pro Prahu 8 Martina Adámková a advokáta odkázala s dotazy na přestupkové úředníky s tím, že sama neshledala důvod k dalším opatřením.
Vejdovec v jiném případě odsouzený
Proč ji Pavel Vejdovec sledoval, zda to bylo na objednávku a kdo ji případně u Vejdovce zadal, se tak opoziční politička Drápalová nejspíše nedozví.
Expolicista přitom na konci roku 2023 dostal v jiné kauze pravomocně podmínku za neoprávněné lustrace v policejních databázích. Společně s dalším kolegou, bývalým policistou. A jak informovaly HN, další podezření, že jako aktivní policista varoval před zásahy proti organizovanému zločinu v tržnici Sapa, mu nikdy neprokázali, ač ho z toho podezřívala NCOZ.
Pavel Vejdovec se při výslechu na policii označil za zaměstnance úklidové firmy, která je v rejstříku napsaná na jeho příbuznou. O sledování Drápalové se s reportéry bavit odmítl.
„Na sledování se zcela zjevně nepodílel jen Pavel Vejdovec, ale i několik dalších mužů - to ostatně vyplývá i z vyšetřovacího spisu. A není úplně pravděpodobné, že by to dělali jen tak z dlouhé chvíle. Mnohem pravděpodobnější je, že si je někdo objednal. Je zarážející, že se policie naprosto nijak nepokusila rozkrýt, co je v pozadí. To, že si tu nejspíš někdo najímá lidi na sledování političek, by přitom mělo být pro bezpečnostní složky alarmující,“ řekla Seznam Zprávám Drápalová, která dlouhodobě upozorňuje na problematické hospodaření s miliardovými majetky pražského magistrátu.