Článek
Ústečtí policisté rozšířili obvinění čtyřicetiletého muže, kterého letos v únoru zatkli pro podezření, že ve sklepě domu na Lounsku násilím držel v řetězech svoji známou, znásilňoval ji a mučil.
Začali ho nyní nově stíhat za to, že podle jejich zjištění znásilnil další dvě ženy.
„Při vyšetřování případu zjistili kriminalisté nové skutečnosti, které nasvědčují, že byl spáchán trestný čin znásilnění vůči dalším dvěma poškozeným osobám. Proto vyšetřovatel trestní stíhání hlavního obviněného o tyto skutky rozšířil,“ napsal Seznam Zprávám mluvčí ústecké policie Kamil Marek.
Další podrobnosti policisté v tuto chvíli neuvedli. Obviněný Karel N., který je ve vazbě, je dále obviněn pro trestné činy vydírání a zbavení osobní svobody v organizované skupině. Za tyto činy je podle zákona trestní sazba až dvanáct let. Společně s Karlem N. policie obvinila také dvě ženy a jednoho muže, kteří jsou podezřelí, že mu při věznění poškozené pomáhali.
Karla N. přitom policie dopadla kvůli sexuálnímu násilí už před více než třemi roky. Obžaloba tehdy tento první skutek popsala tak, že pachatel přivezl do domu známou dvaadvacetiletou dívku, které tvrdil, že ji pozval na casting hostesky.
Když pak chtěla odejít, Karel N. ji strhl na pohovku a na hlavu jí dal koženou masku psí hlavy a do pusy roubík. Dívce dal na ruce a nohy řetězy, svlékl ji do kalhotek a začal kopat a bít koženým opaskem. Zachránila se tím, že z domu utekla.
Okresní soud muže sice původně poslal na tři roky do vězení, ale odvolací instance ho zase pustila – s podmíněným trestem – na svobodu. Podle ústeckého krajského soudce Jiřího Kroupy, který to tak rozhodl, šlo „o exces z jinak řádného způsobu života“.
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) před měsícem kvůli tomuto případu podal stížnost k Nejvyššímu soudu. Podle něho byl trest příliš mírný.
„Na základě podané stížnosti pro porušení zákona se bude Nejvyšší soud zabývat tím, zda byl v tomto případě uložen nepřiměřeně mírný trest, stejně jako tím, zda bylo při ukládání trestu postupováno správně,“ uvedl Blažek v tiskové zprávě, kterou ministerstvo zveřejnilo.
Pokud by jeho stížnosti Nejvyšší soud vyhověl, nebude to mít na tento rozsudek vliv, ale může mít dopad na budoucí rozhodování soudů v obdobných případech.