Hlavní obsah

Obavy z deště. Toxická voda z Liberty straší okolí, řešení stále nepřichází

Foto: Liberty Ostrava

Ocelárna Liberty Ostrava. Ilustrační foto.

Zkrachovalá ostravská huť Liberty může brzy změnit majitele. Zda převezme i koksovnu, je ale otázkou. Toxická směs ve zdejších nádržích tak stále vyvolává obavy. Insolvenční správce žádal stát o řešení, stanoviska se ale nedočkal.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dříve to bylo jedno z nejrušnějších míst v okolí, dnes tu není ani noha. V okolí slavné ostravské huti Liberty vládne ponurá atmosféra. Dírami v plotu, na kterém výstrahy varují všechny nepovolané před vstupem, jde jasně vidět, jak část areálu, kde už se nepracuje, během jara zarostla zelení.

Z oblohy zahalené do šedivých odstínů začíná pršet. Srážky přichází po dlouhé době, místní jsou ale letos za sucho rádi. Leckdo by řekl, že i díky tomu na místě ještě nedošlo k ekologické havárii. „Situace je stabilnější. Pořád ale máme strach. Škody mohou být nedozírné,“ říká s odkazem na zmiňované nádrže s toxickými kapalinami starosta městského obvodu Radvanice a Bartovice Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), který je také náměstkem primátora Ostravy.

Foto: Tomáš Klézl, Seznam Zprávy

Liberty Ostrava.

Ve střehu je od loňského podzimu. Tehdy vyšlo najevo, že v areálu koksovny zkrachovalého podniku, který je zavřený od července 2024, se rýsuje malér. V zádržných nádržích se tam začala hromadit kontaminovaná voda plná dehtu, síry, benzenu, fenolu nebo čpavku.

„Pokud dojde k přetečení nádrže, hrozí kontaminace spodních vod a přilehlých vodních toků a mohou být způsobeny závažné ekologické škody,“ uvedl tehdy ve vyjádření zveřejněném v insolvenčním rejstříku státní zástupce Robert Hradišťan. Státní zástupce dodal, že k jeho mimořádnému znepokojení nehodlá dlužník, tedy firma Liberty indicko-britského podnikatele Sandžíva Gupty, poskytnout žádné finanční prostředky na prevenci ekologické újmy.

Starosta Boháč upozorňuje, že jen několik desítek metrů od hranic areálu protéká například řeka Lučina, která se následně vlévá do Ostravice. „Ekologická škoda tak může putovat až do zahraničí,“ obává se. V dalších měsících přicházelo více znepokojivých zpráv. V dubnu byly nádrže plné asi z devadesáti procent.

Nyní to vypadá, že nejvyšší riziko pominulo. Ostravě už se povedlo zprovoznit biologickou čistírnu fenolčpavkových vod v závodu v ústřední čističce, která byla od podzimu v odstávce kvůli ničivým povodním. To pracovníkům koksovny dovoluje, aby nádrže upouštěli do kanalizace a dál na ústřední čistírnu

„Podle údajů ze 14.  května 2025 je již volná přibližně polovina celkové kapacity nádrží. Ve srovnání s podzimem 2024, kdy byla ostravská ÚČOV mimo provoz a odpadní vody z retenčních nádrží na ni nebylo možné vypouštět, je situace nyní stabilnější,“ potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

„Díky biologické čističce a možnosti čerpání do městské kanalizace se nám daří hladinu nádrží snižovat. Velmi významný vliv na to má ale i počasí bez dešťových srážek,“ upozornil mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.

Foto: Tomáš Klézl, Seznam Zprávy

Řeka Lučina nedaleko Liberty.

Řešení chybí

„Jsme poprvé po dlouhé době v nějakém dobrém rozpoložení,“ komentuje to starosta Aleš Boháč. „Riziko ale pořád nevypršelo,“ glosuje.

Upozorňuje, že vypouštění nádrží problém zcela nevyřeší. Některé vody jsou podle něj tak kontaminované, že se s nimi čistička nemůže vypořádat. Externí firma je tak odváží za peníze k likvidaci. Celkové udržování koksovny, které zajišťuje insolvenční správce Liberty Ostrava, stojí měsíčně asi 25 milionů korun.

Toxická voda navíc v nádržích dále vzniká. Insolvenční správce Šimon Peták a starosta Boháč varují, že pro trvalé vyřešení situace je třeba ráznější řešení. A to odmontovat část technologie včetně baterií, která způsobuje kontaminaci dešťové vody dopadající do nádrží. To by stálo přes 120 milionů.

Peták se v dubnu obrátil na zajištěného věřitele Liberty, státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Chtěl po jejích zástupcích pokyn, jak má s koksovnou dále naložit. Stanoviska se ale nedočkal.

„Odpovědnost za stav koksovny nese vedení Liberty Ostrava. Právně-ekonomický důvod pro sanaci koksovny ze strany zajištěných věřitelů  - tedy i EGAP - není, jelikož její hodnota je znalcem vyčíslena jako prakticky nulová. Přesto jsme otevření diskutovat možnosti poskytnout insolvenčnímu správci úvěrové financování na omezení ekologických rizik,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí EGAP Jan Černý.

Boháč dodal, že rozhodnutí EGAP „moc nechápe“. Podle něj si udržováním současného stavu věřitelé sami způsobují škodu, a to i tím, že areál koksovny půjde se současnou ekologickou zátěží hůře prodat.

Navíc dodal, že je otázkou, jak dlouho bude mít ještě insolvenční správce na udržování koksovny peníze. Jak už dříve informovaly Seznam Zprávy, výše státních záruk na likvidaci ekologických škod v celé Liberty je 943 milionů korun. Peněz je ale potřeba více, celková ekologická zátěž v Liberty je vyčíslená na 3,5 miliardy korun.

Huť Liberty Ostrava, známá také jako Nová huť, patřila k největším českým výrobcům oceli. Od roku 2019 patřila do skupiny GFG Alliance indicko-britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Postupně se dostala do problémů, na podzim 2023 požádala o ochranu před věřiteli. Od loňského června je v úpadku.

Podnik je nyní na prodej, zájemci se mohou hlásit do 21. května. Zda bude součástí případného prodeje i koksovna plná toxických látek, nyní stále není známo - na výběr je i bez ní.

Foto: Tomáš Klézl, Seznam Zprávy

Zavřená brána areálu koksovny.

Doporučované