Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vyšetřování krádeže více než 40 milionů korun, které pravděpodobně sokolům zcizila zesnulá asistentka bývalé starostky Eliška Colding, se protahuje, píše iRozhlas.
Vyšetřovatelé se soustředí na analýzu finančních transakcí na bankovních účtech Elišky Colding, aby identifikovali peněžní prostředky, které pocházejí z protiprávní činnosti. Stejný postup uplatňují i při posuzování zajištěného majetku.
„Nově jsme se dozvěděli, že jde o 17 pytlů,“ přiblížila serveru iRozhlas.cz první místostarostka z České obce sokolské (ČOS) Kamila Šrolerová. Pytle obsahují převážně oblečení a šperky, jejich hodnotu určila policie. „Čekalo se na znalecké posudky. Jak se ale ukázalo, šlo především o bižuterii se sice vysokou pořizovací, ale s aktuálně nízkou prodejní cenou,“ uvedla místostarostka, podle které majetek neuhradí celou škodu.
„Je to opravdu obrovský seznam. Musí zjistit, které věci byly pořízeny legálně, z jejích legálních finančních prostředků, a které nelegálně. A to jsem po rozhovoru s naším právním zástupcem pochopila, že je důvod té prodlevy,“ uvedla Šrolerová. Věří, že většina zajištěných peněz a věcí pochází ze sokolům ukradených milionů.
Lhůty na prověřování hospodářských trestných činů se podle mluvčího pražských kriminalistů Jana Daňka běžně prodlužují kvůli komplikovanosti. „Například se musí ověřovat a analyzovat finanční toky, oslovovat finanční instituce a vyčkávat na jejich odpovědi, studují se různé smlouvy a stanovy, vyslýchají se lidé, kteří nežijí v České republice, zpracovává se evidence zajištěných věcí, žádají se různé instituce o podklady, probíhá oceňování zajištěných věcí a podobně,“ popsal iRozhlasu.
Způsobenou škodu chtějí podle iRozhlasu sokolové vymáhat i po bývalých statutárních zástupcích – exstarostce Haně Moučkové a bývalém jednateli Josefu Těšiteli.