Hlavní obsah

Jurečka: Vláda bude valorizovat důchody, ale zvýší i některé daně

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Valorizaci důchodů podle Mariana Jurečky chystá vláda na červen.

Reklama

16. 1. 2022 13:05
aktualizováno • 16. 1. 2022 18:24

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Úpravy čekají také spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Článek

O vládním plánu valorizovat kvůli vysoké inflaci důchody Jurečka promluvil v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Míru zvýšení penzí nesdělil, neboť ještě není vyčíslena.

Jurečka také uvedl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

O zvýšení důchodů Jurečka mluvil v souvislosti se středečním tvrzením bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož vláda bude muset sáhnout na platy a důchody, aby letos dosáhla slibovaných úspor rozpočtu ve výši 80 miliard korun. Jurečka připomenul, že vláda rozhodla o zvýšení platů vybraných profesních skupin a že v případě valorizace důchodů bude postupovat v souladu se zákonem.

Mimořádné zvýšení penzí podle zákona o důchodové pojištění nastává v případě, že inflace překoná od poslední valorizace pět procent. Česká národní banka odhaduje, že inflace by na počátku letošního roku mohla být až dvouciferná. Podle Jurečky by důchodci mohli se zvýšením penzí počítat od července, pravděpodobněji už od června.

Zákon říká, že mimořádná valorizace musí nastat po pěti měsících od měsíce, kdy sledovaná inflace překročí pět procent. Zvyšovat se bude jen zásluhová část důchodů, a to o součet meziměsíčních přírůstků.

Jurečka připomenul, že vláda chce úspory hledat snížením počtu úředníků o desetinu a digitalizací agend. Kromě zvýšení některých spotřebních daní chce podle něj vládní koalice snížit daně u ekologicky šetrných produktů.

„Zvýšení důchodů není vůle vlády, to je zákon. A pokud jde o zvýšení daní, tak jestliže se vláda zavázala že nebude zvyšovat daně, měla explicitně uvést, že se to nebude týkat daní spotřebních,“ zkritizoval plány vlády prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Reklama

Doporučované