Hlavní obsah

Kandidáta na šéfa vládní agentury dohnala minulost. Vnitro našlo náhradníka

Foto: Vláda ČR

Nového kandidáta do čela NAKIT posvětil ministr vnitra Vít Rakušan (na snímku).

Reklama

28. 12. 2022 15:20

Vládní Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) povede od 1. ledna dočasně vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal. Ve středu o tom informovalo Ministerstvo vnitra.

Článek

Původně byl na tuto funkci navržen právník Vladimír Chrástecký. Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům.

Z čela agentury, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, odchází s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele vypsalo vnitro výběrové řízení.

Ministerstvo vnitra na svém webu uvedlo, že Ďoubal byl ve středu pověřen na návrh náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka po dohodě ministra vnitra Rakušana s jeho náměstky.

„NAKIT čeká dost zásadní transformace a chceme mít jistotu, že veškeré právní kroky do jmenování nového ředitele budou v pořádku. Proto jsem doporučil právníka Jana Ďoubala,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek Kolářík. „Doufáme, že se nám do výběrového řízení přihlásí kvalitní uchazeči, ze kterých vybereme pro takto důležitou instituci tu nejlepší nebo toho nejlepšího,“ dodal.

Rakušan již dříve serveru Neovlivní.cz řekl, že o rozsudku nad Chrásteckým nevěděl. Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v úterý ČTK napsal, že o pověření Chrásteckého byl pouze pasivně informován a že ho osobně ani pracovně nezná. Server Neovlivní.cz ve středu uvedl, že ministr Rakušan pověření Chrásteckého zarazil.

O problémech Chrásteckého jsme psali:

Náměstek Kolářík ve středu řekl novinářům, že informaci o Chrásteckého deliktu neměl před tím, než ho doporučil. Dodal, že trest je právně zahlazen a že Chrástecký pokračuje ve své funkci.

„Pan Chrástecký nemá žádný, řekněme, zaměstnanecký prohřešek vůči firmě,“ poznamenal. Podle něj dělá Chrástecký svou práci dobře, ale pověřen nebyl kvůli svému handicapu z minulosti. Na Ďoubalovi podle něj panuje shoda.

Server Neovlivní.cz v úterý napsal, že Chrástecký byl před devíti lety pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest a pětiletý zákaz vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci.

Podle verdiktu se Chrástecký podílel na zmanipulování řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu dvěma mužům odsouzeným k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.

Agentura byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace Ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované