Článek
„Dnes jsme se tu sešli jako rodina, přátelé, kteří odmítají válku a chtějí mír,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura na pražském Staroměstském náměstí. Dodal, že všichni na náměstí jsou ti, kteří „nezapomněli historii a odmítají válku“. Ve dvě hodiny se tu sešly zhruba čtyři tisíce podporovatelů jeho hnutí a dalších menších uskupení, která se pokouší pod hlavičkou SPD dostat na podzim do Sněmovny.
Celá akce nazvaná Česko proti válce se nesla v duchu kritiky vlády, Bruselu a zvyšování výdajů na obranu. Desítky českých vlajek se tyčily v davu, některé obsahovaly i ruské nápisy či symbol srpu a kladiva. Z nápisů na vlajkách pak bylo jasné, že se do Prahy vydali lidé z různých koutů Česka. Většinou šlo o lidi ve středním věku nebo důchodce.
Našly se ale i výjimky, jako třeba čtrnáctiletí chlapci. „Jsme tu s rodinou,“ popsali, zatímco postávali u plakátu s nápisem „Nechceme zbrojit, chceme mír“, který držel jejich příbuzný. Jejich matka pak popsala, že přišli, „aby se poklonili vojákům sovětské armády a uctili památku 8. května a osvobození od fašismu“.
Vedle politické situace a výzev k ukončení války na Ukrajině, která už přes tři roky čelí ruské agresi, se řečníci vyjadřovali i ke konci druhé světové války. Okamura například shrnul, že to byli „Češi, Moravané, Rusové a další sovětské národy, které Česko osvobodili“. O úloze amerických vojsk, které osvobodily západní Čechy, pomlčel.
Vedle předsedy SPD se na pódiu vystřídal i poslanec Jaroslav Foldyna nebo místopředseda hnutí Radim Fiala. Podle něj je nutné dojednat mír na Ukrajině, což je podle něj možné pouze skrze dohodu Spojených států s Ruskem.
Na místě nechyběl ani šéf hnutí PRO Jindřich Rajchl, který za akcí stál. „Nebudeme podlézat Ukrajině a Bruselu. Dávám vám své slovo, že pro nás budete na prvním místě vy,“ hřměl přes celé náměstí. Za mír by pak podle svých slov chtěl bojovat hlavně rozumem a diplomacií, nikoliv zbrojením. „Mír neroste z vojenských rozpočtů. Mír je dar,“ dodal.
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války většina řečníků poděkovala těm, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistů. Vedle zmíněných vystoupil i předseda svobodných Libor Vondráček, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo ekonomický poradce jejího hnutí a někdejší děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.
Davem pak procházel i poslanec SPD Jiří Kobza, který se s demonstranty zdravil. Videozdravici poslal i bývalý prezident Miloš Zeman, podle kterého je nutné ohradit se a protestovat proti těm, kteří snižují životní úroveň v Česku.
Dohadování s odpůrci vedlo k menším potyčkám
Nebyli to jenom podporovatelé hnutí SPD, kdo ve čtvrtek odpoledne zavítali na Staroměstské náměstí. Poblíž Týnské ulice se sešli podporovatelé Ukrajiny, se kterými se dávali demonstranti do řeči. „Tak si tam jděte bojovat sám,“ vzkázal asi osmdesátiletý muž s českou vlaječkou zapíchnutou na batohu aktivistovi. Ten mu chvilku před tím říkal, že je nutné Ukrajině pomoci, aby se válečný konflikt nepřelil i do dalších zemí.
U Pařížské ulice se zase sešlo několik lidí s plakátky „Fuck SPD“. Zaznívala antifašistická hesla nebo výzvy k podpoře Palestiny. Když se jeden ze zhruba osmnáctiletých chlapců dostal mezi příznivce SPD v momentě, kdy se zpívala česká hymna, začal skandovat: „Migranti vítejte.“
V tu chvíli po něm vystartovala jedna z podporovatelek SPD a další muž. Ještě než situace stihla eskalovat, na místo přispěchali policisté, kteří zabránili dalšímu fyzickému násilí. Část protestujících ale nebyl spokojená s tím, že policista proti dvěma násilníkům zasáhl.
„Koho tu vůbec chráníte, to jste policista,“ divil se jeden z mužů, který měl před tím v úmyslu na chlapce zaútočit, zatímco druhý policistovi nadával. Kromě podobných menších potyček, které měla policie pod kontrolou, k větším střetům nedošlo.