Hlavní obsah

Významné změny ve školách kvůli „guláši“ zase neprošly. Opozice žádá změnu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministr školství Mikuláš Bek prozradil, že chybějící peníze školám vláda vyčlení do dvou týdnů. Není ale stále jasné odkud.

Velká novela má zajistit peníze na školní psychology nebo spravedlivější financování škol, obsahuje ale i problematické body. Kvůli nim se ji dlouho nedaří schválit a opozice žádá jejich vyjmutí. Hlasovat se bude na konci května.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejen aby se podařila odhlasovat, ale aby poslanci vůbec k hlasování došli. Už dva měsíce se to u zásadní školské novely nedaří a nepodařilo se to ani ve středu. A to paradoxně navzdory tomu, že u velké většiny bodů panuje mezi koalicí a opozicí shoda.

Všeobecnou podporu má nastavení financování pro školní psychology a speciální a sociální pedagogy. Dále také navýšení prostředků pro školy, které působí v problematičtějších oblastech, či podpora pro provázející učitele.

Hlavní překážkou je ale pozměňovací návrh, se kterým původní novela nepočítala – převod financování nepedagogických pracovníků, kterými jsou kuchařky, školníci nebo uklízečky, ze státu na obce a kraje. Zřizovatelům se má podle Ministerstva školství převod kompenzovat skrze rozpočtové určení daní.

Podle kritiků je ale tento krok nesystémový a jako dostatečné se jim nezdají ani prostředky, které se takto obcím a krajům převedou. Proto se celá novela znovu ve Sněmovně zasekla, ačkoli ministr školství Mikuláš Bek (STAN) slíbil, že se převod nepedagogů odloží z letošního září na leden příštího roku.

„U tohoto nepřipraveného šlendriánu je sice každý odklad dobrý, ale není to žádný důvod k jásotu,“ komentovala to během jednání poslankyně a stínová ministryně školství z hnutí ANO Jana Berkovcová.

Vezměte rozum do hrsti, volá opozice

Další poslanci pak ministra školství rovnou vyzvali k tomu, aby převod nepedagogů vzdal – jenom tak podle nich změny mohou projít. O stejný krok žádala v pondělí také třicítka organizací, která se dlouhodobě věnuje rozvoji vzdělávání v Česku.

„Proč to tam proboha držíte za každou cenu? Nechcete vzít rozum do hrsti a tohleto, co dělá ten problém, tak prostě odstranit – a pak to projde jak nůž máslem? Nechápu,“ říká poslanec Zdeněk Kettner (SPD).

Podle informací Seznam Zpráv koalice tento krok zvažovala, nakonec k němu ale nesáhla. Debata nad novelou ve středu zabrala celý jednací den, většina přihlášených se ke slovu ani nedostala. Nestihlo se ani závěrečné schvalování sociální novely.

„Byl bych docela rád, kdyby někteří koaliční poslanci zvážili, že by zrovna pro pozměňovací návrh, který vyjímá nepedagogické pracovníky, nehlasovali. My bychom potom kompromisně třeba pro ten zákon jako takový hlasovat mohli,“ dodal poslanec hnutí ANO Hubert Lang.

Koalice viní opozici z obstrukcí

Koalice ale nakonec na závěr jednacího dne prosadila, že se o novele bude pevně hlasovat 28. května ve 12 hodin. To znamená, že se nebude čekat na konec diskuze. Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Josefa Cogana je to kvůli tomu, že opozice chce obstrukčně zamezit hlasování o novele.

„Opravdu demokraté jako víno, jak se říká u nás na Moravě. Vedete to skvěle. A přitom šlo o jediné. Jenom o to, aby tady vystoupil pan ministr Bek, nejlépe tedy ministr financí, to by bylo ještě lepší, a řekl, kde se ty peníze na nepedagogy vezmou, a mohli jsme to mít projednané za chvilku,“ řekla k tomu předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Ministr školství předtím v debatě pouze uvedl, že chybějící peníze na účtech škol od letošního září do konce roku vyčlení vláda do dvou týdnů a půjde o přesun z jiných rozpočtových kapitol.

Neodpověděl už ale na opakované výzvy opozičních poslanců, na úkor kterých ministerstev se převod financí uskuteční. V rozpočtu resortu školství chybí na platy nepedagogických pracovníků asi 10 miliard korun.

Doporučované