Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je to naprosto stěžejní novela pro školství v tomto volebním období. Ale ve Sněmovně se zasekla takovým způsobem, že panují obavy, aby ji poslanci vůbec zvládli odhlasovat. Další možnost bude ve středu – a může to být taky možnost poslední.
„Děti nesmí být rukojmím politických obstrukcí,“ tlačí na politiky skupina organizací věnující se vzdělávání, které daly před časem dohromady společnou výzvu.
Novela totiž obsahuje celou řadu stěžejních bodů, na kterých panuje velká shoda, jako je zajištění pozic školních psychologů a speciálních pedagogů, spravedlivější financování škol, podpora pro provázející učitele, ale také asi dalších 50 změn.
Jak je novela důležitá, ukazuje i šíře skupiny, která se o ní veřejně zasazuje. Nejde jen o neziskové organizace, ale třeba i Městskou část Praha 7 nebo Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy.
Přečtěte si komentář k tématu:
Schválení novely ale komplikují některé problematické prvky, z nichž jednoznačně největší je převod financování nepedagogických pracovníků (školníků, kuchařek a dalších) ze státu na obce, proti čemuž mimo jiné protestuje opozice. Dokonce se zvažuje možnost, jestli nakonec tenhle bod raději nevzít zpět. K tomu naposledy v pondělí otevřeně poslance vyzvala třicítka organizací. Jde totiž o přílepek k novele, který v původním návrhu nebyl.
„Celá novela je natolik cenná, že by bylo třeba ji schválit,“ říká na dotaz, zda přesun nepedagogů raději neškrtnout, předseda lidovců Marek Výborný. Jak toho dosáhnout je podle něj „věcí ministra školství Beka“.
Téma se řešilo například na klubu ODS. Ostatně plán na převod financování prezentovali spolu v lednu po jednání vlády právě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr školství Mikuláš Bek (ODS).
„Obavy tam zaznívaly, ale shodli jsme se, že ač jsou tam rizika, tak přínosy zákona jsou větší. A kdybychom to teď na poslední chvíli měnili, způsobili bychom další chaos,“ uvedla poslankyně a expertka občanských demokratů na školství Renáta Zajíčková.
Ve hře všechny varianty
Ministr školství Bek v úterý ještě jednal se zástupci neziskových organizací. Konkrétní způsob, jakým chce zajistit přijetí novely, ale nepředstavil. O přesném postupu bude ještě před jednáním Sněmovny debatovat koaliční rada. Stále je tak možné, že kritizovaný návrh na převod nepedagogů pod obce vezmou vládní zástupci zpět.
„Schválení by bylo nepochybně hladší, ale udělali bychom tak velkou chybu z hlediska dopadu na školský systém,“ komentuje případné zpětvzetí návrhu Bek.
Podle informací Seznam Zpráv koaliční poslanci zvažují, že by se pokusili zařadit hlasování o novele jako pevný bod středečního programu s konkrétním časem. Zároveň přichází v úvahu i další odložení kritizovaného převodu financování, protože je k dispozici i pirátský pozměňovací návrh se startem nového systému až od září 2026. Bude ale nutná dohoda s opozičním stranami.
Projednání ve Sněmovně se totiž odehraje v nepříliš přátelské atmosféře mezi koalicí a opozicí. Ministr Bek se totiž předminulý týden pokusil opozici převézt a návrh zákona projednat nečekaně už v pátek, navzdory uzavřeným dohodám.
Že se takový krok chystá, se navíc koaliční poslanci snažili zamaskovat. Šéf resortu školství například zrušil schůzku s neziskovými organizacemi na toto téma, protože je prý ještě dost času. Ve čtvrtek na plénu opozičním poslancům tvrdil, že na zodpovězení jejich dotazů bude ještě čas – s vysvětlením, že návrh přijde na řadu až 7. května.
Hnutí ANO si ovšem pokusu novelu do programu propašovat všimlo. „Dnes probíhají třetí čtení, probíhají poměrně plynule, myslím si, že konstruktivně reagujeme, hlasujeme, mnohdy i v souladu s koalicí, pokud jsou to rozumné návrhy. A takto jsme počítali, že proběhne celý den. A vy jste nás překvapili. (…) Takže nám se nelíbí tento váš postup,“ neskrývala naštvání šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Jednání zákona pak obratem zablokovala.
Že by ale byla nálada snová i v samotnému klubu Starostů, jejichž ministr změnu prosazuje, se říct nedá.
„Já nejsem fanoušek převodu nepedagogů v této podobě a ještě nejsem rozhodnutá, jak budu hlasovat. Čekám na poslední dohody,“ říká například poslankyně STAN Eliška Olšáková, která je zároveň předsedkyní Sdružení místních samospráv.
Většina klubu STAN však říká, že je potřeba stát za ministrem. A že by byla ostuda otočit ve chvíli, kdy strana kvůli tématu již měsíce politicky krvácí.
Pozor na odklady
A nakonec ještě jeden odborný pohled, který doplňují experti na školství. Podle nich je nutné, aby novela prošla kvůli změně, kterou poslanci schválili ve stejný den, kdy chtěli překvapivě projednat i tuto novelu.
Sněmovna se totiž napříč všemi poslaneckými kluby, jak z koaličních, tak opozičních lavic, usnesla, že odklady školní docházky už nebudou tak jednoduše možné jako dnes. Tedy že k jejich udělení nebude stačit, aby si o něj rodič řekl. Dnes má totiž odklad skoro každé čtvrté dítě.
Jenže aby byl přechod dětí z mateřské do základní školy co nejhladší, budou školy potřebovat podporu odborných pozic nebo další financování, které se ale schovává právě v této dosud zablokované školské novele.
„Pokud se novelu nepodaří odhlasovat, tak propadne spousta potřebných změn, na které čekáme,“ dodává analytička Kateřina Konrádová z organizace Učitel naživo.
Do jaké míry se podaří prosadit body, které mají podporu odborné veřejnosti a na něž čekají školy, bude záležet na dohodě mezi koalicí a opozicí ve Sněmovně.