Článek
S přicházejícím astronomickým podzimem si Češi prožijí neobvyklé počasí. „Víkend bude na řadě míst doslova teplotně letní, a kdo ví, zda někde nenaměříme i tropickou teplotu, tedy 30 stupňů. Zcela vyloučeno to není,“ popsal Český hydrometeorologický ústav.
V pátek vyšplhají teploty na 23 až 28 stupňů a o víkendu dokonce na 25 až 29 stupňů Celsia. Na horách bude kolem 20 °C. V neděli odpoledne přibude oblačnost a je možné, že na západě Čech zaprší. Rána už budou chladná, občas v údolích s mlhou.
Vlna horkého vzduchu přicházející z Afriky bude mít ve výšce zhruba 1500 metrů nad zemí, od níž se běžně posuzují teploty ve spodních vrstvách atmosféry, až 20 °C, což je zhruba dvojnásobné zvýšení oproti uplynulým dnům.
Jde o skutečně velkou odchylku. Pokud by takový jev nastal například v červenci, teploty by atakovaly 40stupňovou hranici. Nicméně slunce již přízemní vrstvu vzduchu tolik neohřeje.
Takové přílivy tepla jsou v tomto období mimořádné, podle meteoroložky Dagmar Honsové se ale v posledních dvaceti letech stávají čím dál častější. Podobné výkyvy teplot meteorologové sledovali například v letech 2015 nebo 2003.
Teplotní vlna ovlivní i zbytek Evropy. Francie a Německo se připravují na třicítky, ve Velké Británii meteorologové předvídají nezvyklých 25 stupňů. Jižní část kontinentu se již se zvýšenými teplotami potýká. Teplý vzduch se momentálně nachází nad Pyrenejským poloostrovem. Nejvyšší teploty byly naměřeny v centrálním Španělsku, kde mají od středy až 35 stupňů.
„V pátek tam bude až 40 stupňů a jelikož má za sebou Španělsko nejteplejší léto v historii, tak se těší na déšť, kterého se dočkají už o víkendu,“ upozorňuje Honsová.
Teplá vlna bude pokračovat na sever, ale teploty ve Skandinávii už neovlivní kvůli studenému vzduchu přicházejícímu od Atlantiku.