Hlavní obsah

Zemanův tým poradců se rozpadl, končí polovina. „Došla nám trpělivost“

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Prezidentovi Miloši Zemanovi se rozpadá jeho poradní tým.

Reklama

24. 5. 2022 13:54
aktualizováno • 24. 5. 2022 17:21

AKTUALIZOVÁNO. V týmu prezidenta zůstávají už jen ti nejvěrnější. „Znám se s Milošem třicet let a došla mi trpělivost,“ říká jeden z odcházejících členů týmu Jaroslav Zavadil.

Článek

Tým poradců prezidenta Miloše Zemana se rozpadl. Skončit se rozhodlo pět lidí z celkem desetičlenného sboru. Mluví o tom, že jim došla trpělivost a nebo že pravidelné víkendové schůzky na zámku v Lánech, které se konají jednou měsíčně, považují za ztrátu času.

Úmysl skončit na Hradě už oznámili šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, bývalý odborový předák a exposlanec ČSSD Jaroslav Zavadil a odchod podle informací Seznam zpráv zvažuje také dosluhující guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Své rozhodnutí jako první oznámil prezidentské kanceláři Vladimír Dlouhý, tuto informaci přinesl už v pondělí týdeník Respekt. Dlouhého naštvalo rozhodnutí Miloše Zemana vyslat do čela České národní banky ekonoma Aleše Michla. Což je funkce, na níž šéf Hospodářské komory sám pomýšlel.

Seznam Zprávy teď zjistily, že nespokojených poradců je víc. „Už v pondělí jsem na Hradě oznámil, že končím. S Milošem se znám třicet let, ale poslední měsíce mi došla trpělivost. Víc k tomu nebudu říkat, tečka,“ řekl Seznam Zprávám Jaroslav Zavadil.

„Já jsem se letos žádného jednání neúčastnil a nebyl jsem ani pozván. Tím moje mise letos po devíti letech končí a myslím, že při tak vážné situaci, válečné a ekonomické, to nedává smysl,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Tým se postupně rozpadá

Odchod z expertního týmu prezidenta odpoledne Seznam Zprávám potvrdil i předseda Svazu měst a obcí a bývalý ministr pro místní rozvoj Rusnokovy vlády František Lukl. Na nedělním jednání s premiérem Petrem Fialou v Lánech ještě byl. Na další už nepůjde.

„To bylo poslední jednání, kterého jsem se takto účastnil,“ prohlásil Lukl. Poslední kapkou byl pro něj prý odchod dalších členů týmu. „Jestliže tam zástupci těchto profesních skupin nebudou, tak je logické, že není potřeba, aby tam byl zástupce samospráv nebo má osoba jako taková,“ vysvětlil Lukl s tím, že toto rozhodnutí v něm „zrálo“ delší dobu a že se nikdy netajil tím, že ne se všemi názory prezidenta Zemana souhlasí. Jako příklad uvedl, že byl prý vždy jednoznačně pro vyřazení Ruska a Číny z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

V Zemanově týmu tak zůstávají jen ti nejvěrnější: dvojice kancléř Vratislav Mynář, rádce Martin Nejedlý a šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. A dále pak exministři úřednické vlády Jiřího Rusnoka – Marie Benešová a Miroslav Toman. Otázkou teď je, jestli má smysl dál udržovat existenci poradního sboru.

Expertní tým prezidenta republiky

Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti

Miroslav Toman, někdejší ministr zemědělství

Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře

Vratislav Mynář, vedoucí prezidentské kanceláře

Martin Nejedlý, Zemanův rádce a dříve jednatel společnosti Lukoil Aviation Czech

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy

František Lukl, předseda Svazu měst a obcí

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky

Jaroslav Zavadil, bývalý odborový předák a exposlanec ČSSD

Co se stalo, že prezidentovi rádci deset měsíců před koncem Zemanova mandátu opouštějí loď? Podle informací Seznam Zpráv je naštvaly dvě věci. Prvním je jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB.

Na předposledním jednání expertního týmu v březnu na téma inflace varovali Zemana před Michlem - coby neřízenou střelou - jak Vladimír Dlouhý, tak i dosluhující guvernér Jiří Rusnok. Ten už si s prezidentem nerozumí delší dobu a má pocit, že jeho rady jsou k ničemu, protože Miloš Zeman si pak stejně postaví hlavu.

Otočka v názoru na Rusko

Konflikt měli například na konci roku 2020. Tehdy ekonomičtí poradci varovali před zrušením superhrubé mzdy, tedy snížením daně z příjmu z 19 na 15 procent, což přineslo stamiliardový výpadek příjmů státního rozpočtu. Prezident Miloš Zeman rádce neposlechl a nechal se ukonejšit slibem ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že snížení daní je pouze na dva roky.

Dalším konfliktem byla Zemanova otočka v názoru na Rusko. Ta se projevila na jednání týmu poradců o uplynulém víkendu k zahraniční politice a válce na Ukrajině, jehož už se například Rusnok s Hanákem ani nezúčastnili. Některým členům týmu vadilo, že u schůzky sedí Zemanův poradce Martin Nejedlý, tedy muž s vazbami na Kreml, který ovšem není zaměstnancem prezidentské kanceláře a postrádá bezpečnostní prověrku.

Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák odpovídá na otázku, zda kolegům opravdu vadí přítomnost Nejedlého: „Je to možné, ale já tam od začátku války nebyl a nebudu!“

Aktualizováno: Opravili jsme chybnou informaci vycházející z oficiálních webových stránek Pražského hradu. Hynek Kmoníček již v poradním orgánu prezidenta nepůsobí, nahradil ho Rudolf Jindrák.

Reklama

Doporučované