Hlavní obsah

Americký veterán se zadlužil, aby mohl oslavit konec války v Plzni

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

„Velmi si vážím toho, jak oceňujete zapojení amerických vojáků ve druhé světové válce, a cítím za to velkou zodpovědnost,“ řekl Harry Humason.

Historik Jiří Klůc kritizuje město Plzeň, že americkému veteránovi, který se zúčastnil oslav 80. výročí osvobození Československa, nezaplatilo letenky ani stravu. „Hradili jsme vše, co si rodina přála,“ brání se magistrát.

Článek

Plzeňských Slavností svobody připomínajících si osvobození Československa americkou armádou se po mnoha letech opět osobně zúčastnil i  válečný veterán, který naši zemi osvobozoval. Předchozí tři roky žádný nepřijel. Devětadevadesátiletého Harryho Humasona „objevil“ a oslovil historik Jiří Klůc, který sbírá příběhy válečných veteránů druhé světové války a přeživších holokaustu.

„V Normandii se vzpomínkových akcí účastní 150 veteránů, v Plzni už několik let žádný nebyl. Byl to můj sen do Plzně nějakého přivést,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Město přislíbilo americkému veteránovi zaplatit letenku pro něj a doprovod, ale nakonec z toho sešlo. Aby se mohl Harry Humason slavností zúčastnit, velmi se on a rodina zadlužili.

Město Plzeň ale pro Seznam Zprávy uvedlo, že „uhradilo panu Harrymu Humasonovi vše, co si rodila přála uhradit. Šlo konkrétně o transfer z letiště a zpět do Prahy, pan Humason přiletěl z Holandska a odlétal do Frankfurtu. Zároveň město hradilo ubytování pro tři osoby v hotelu Marriott, osobní doprovod a kompletní servis v rámci slavností. Letenky jsme ani v minulosti veteránům nehradili. Projeví-li však rodina zájem, abychom na letenku přispěli, bude nám ctí jim v tom vyjít vstříc.“

Vybral důchodový účet a vzal si půjčku

„Jsem naprosto nadšený. Užívám si pozornosti lidí. Jak mi potřásají rukou, jak mi děkují, chtějí podpisy, fotí se se mnou. Velmi si vážím toho, jak oceňujete zapojení amerických vojáků ve druhé světové válce, a cítím za to velkou zodpovědnost,“ řekl Seznam Zprávám devětadevadesátiletý vitální veterán Harry Humason.

„Ano, tato cesta stála hodně peněz. Nejsem žádný boháč. Vybral jsem svůj důchodový účet, vzal jsem si půjčku, ale mně to za to stojí. Pro mě to znamená velmi moc se účastnit Slavností svobody a dalších akcí a podívat se na místa, kde jsem bojoval,“ vyjádřil se i k otázce financí. Zdůraznil, že nikomu nic nevyčítá, naopak je vděčný za to, že se oslav mohl zúčastnit.

Historik Jiří Klůc, který ho po cestě provází, si však na sociálních sítích postěžoval, že podpora ze strany města Plzeň nebyla zdaleka dostatečná a plzeňští politici si podle něj na účasti veterána jen takzvaně „honili tričko“.

Na sociální síti jste napsal vcelku ostrý komentář, v němž kritizujete město Plzeň, že se chlubí Harryho přítomností na Slavnostech svobody, ale že mu nepřispěli ani korunu na letenku a nezaplatili ani jeden oběd. Jak jste to myslel?

Nechci jít do žádných střetů s vedením Plzně, protože Harry si ten pobyt skutečně užívá a bere to jako velkou čest a veliký zážitek. Pravdou ale také je, že aby přijal pozvání Plzně a mohl se Slavností svobody zúčastnit, tak se celá jeho rodina obrovsky zadlužila. Odhaduji, že celá cesta mohla vyjít na tři čtvrtě milionu korun. Město Plzeň mu nepřispělo ani korunu na letenku a nezaplatilo ani jídlo. Vše si musel platit sám. Vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu byly náklady na tuto cestu obrovské.

Taky mi přišlo zvláštní, že když se v rámci oslav konalo setkání s veterány a jejich potomky, kterého se účastnil český prezident Petr Pavel a belgický král Filip na pozvání primátora Plzně, tak Harryho nepozvali. Mně to přišlo naprosto dehonestující vůči jeho osobě. Byl pozván na dopolední pietní akt, ale na odpolední akci veteránů ne? Nechápal jsem.

Válečný veterán Harry Humason

Dnes devětadevadesátiletý veterán Harry Humason narukoval do americké armády dobrovolně krátce po svých osmnáctinách. Působil ve 3. armádě 5. divize 2. pěšího pluku jakožto kulometčík z Browningovy automatické pušky pod vedením generála George Pattona.

Účastnil se bojů v Německu a v květnu 1945 jeho jednotka osvobozovala Československo v okolí obce Stožec a údolí řeky Teplá Vltava na Šumavě. Do samotné Plzně se nedostal.

V komentáři píšete, že „nejmenovaný politik se chlubí tím, že neskutečné se stalo skutečným, že americký veterán dorazil do Plzně“, ale podle vás pro to neudělali nic. Píšete, že v Plzni mohlo být dalších pět veteránů, ale město nemělo zájem jim zaplatit letenky a že by se měli stydět. Za co?

Jsem přesvědčený o tom, že přítomnost Harryho Humasona v Plzni přitahuje k 80. výročí osvobození neskutečnou pozornost a že bychom si veteránů měli víc vážit.

„Jen letenky stály 600 tisíc“

Onu větu „neskutečné se stalo skutečností“ pronesl během oslav primátor Plzně Roman Zarzycký z hnutí ANO.

Nechci útočit na někoho konkrétního, nechť si to každý vyhodnotí sám. Ve veřejném prostoru rezonovalo to, že Harrymu bylo všechno placeno, tak jsem se chtěl jen ozvat, že to není pravda.

Město zaslalo Seznam Zprávám vyjádření, že uhradilo vše, co si rodina přála uhradit. Konkrétně šlo o transfer z pražského letiště do Plzně a zpět, ubytování pro tři osoby na pět dní v hotelu a kompletní servis v rámci slavností.

Ano, je super a pravda, že zaplatili hotel a dopravu. Harry si toho moc váží. V rámci celé jeho cesty je to ale zanedbatelný náklad. Pro představu: Jen letenky pro něj, jeho dceru a ošetřovatele stály kolem 600 tisíc korun. Já vím, že to vypadá ohromně, ale on bohužel musí letět první třídou nebo byznys třídou, protože musí mít natažené nohy a ležet. Je mu 99 let.

Navíc žije ve městě Vancouver ve státě Washington na západě Spojených států, takže se jednalo o čtyři lety tam a čtyři lety zpět. Ty letenky jsou prostě drahé, s tím se nedá nic dělat. Po celou dobu potřebuje ošetřovatele plus dceru, protože cestovat s takhle starým člověkem není sranda. Dneska nám spadl, tekla mu krev ze dvou míst na ruce a na hlavě. Jako opravdu je zázrak, že sem vůbec doletěl.

Ta kritika vůbec nevycházela od něj. Pro Harryho je tento výlet životním snem. Vložil do něj všechny své úspory, vzal si půjčku a splnil si ho. On to bere jako trip svého života, protože po válce nikdy mimo Ameriku nebyl. Proto mě mrzí, když z různých úst slyším, že to má všechno placené.

Historik Jiří Klůc

Narodil se v roce 1996 v Karlových Varech. Po maturitě na gymnáziu v Ostrově vystudoval historii a základy společenských věd na Pedagogické fakultě UK v Praze.

Sbírá osudy válečných veteránů se zaměřením na druhou světovou válku a příběhy přeživších holokaustu. Zaznamenal jich přes 600.

Jiří Klůc přednáší, píše odborné i populárně-naučné články zejména do časopisu Reportér a vydal několik knih. Například Čech od Rudých ďáblů, Ervín Hoida: Poslední z hrdinů nebo Zapomenutí váleční veteráni.

Mluvčí města Plzeň Seznam Zprávám napsala, že letenky prý v minulosti veteránům nikdy nehradili, ale pokud prý projeví rodina Harryho zájem, tak jim bude ctí vyjít jim vstříc. Co říkáte na tuto reakci?

Oni moc dobře věděli, že rodina založila sbírku na GoFundMe, kde vybírají peníze na uhrazení nákladů této cesty. Navíc během příprav koordinátor Slavností svobody rodině přislíbil, že letenky pro Harryho a jeden doprovod uhradí Delta Air Lines, pak z toho ale z nějakých důvodů sešlo. Podrobnosti nevím. Každopádně město mohlo už dávno vyjít rodině vstříc, kdyby chtělo.

„Samotný Harry to neřeší“

A teď to nejdůležitější, jak toto všechno vnímá Harry?

On to neřeší a nechce řešit. On si to chce užít. Bere to jako velkou čest, že tu může být, že může vnímat, jak si ho lidé kolem strašně váží a děkují mu za službu. Ani nevíte, kolik fotek a podpisů rozdal, kolik lidí mu potřáslo rukou, poděkovalo za jeho službu. Je to naprosto skvělé, jak ho přijímají, a on je navíc strašně skromný, toto nečekal, takže je dojatý. Říká, že mu to za všechny ty peníze i půjčku stojí.

Vyjádření města Plzně

Město Plzeň hradilo panu Harrymu Humasonovi vše, co si rodila přála uhradit. Šlo konkrétně o transfer z letiště a zpět do Prahy, pan Humason přiletěl z Holandska a odlétal do Frankfurtu. Zároveň město hradilo ubytování pro tři osoby v hotelu Marriott, osobní doprovod a kompletní servis v rámci slavností.

Letos, vzhledem k 80. výročí, byl servis navíc na vyšším standardu než v minulých letech. Letenky jsme ani v minulosti veteránům nehradili. Projeví-li však rodina zájem, abychom na letenku přispěli, bude nám ctí jim v tom vyjít vstříc.

Vy jste byl v uvozovkách objevitelem Harryho Humasona. Jak jste se vlastně seznámili?

O Harrym nikdo u nás nevěděl a ani on nevěděl, že existují nějaké Slavnosti svobody. Já se dlouhodobě a systematicky zabývám hledáním různých zapomenutých příběhů. Hovořil jsem s více než 600 veterány a přeživšími holokaustu. Byli mezi nimi i osvoboditelé Československa.

Na podzim minulého roku na mě na facebooku vyběhla fotka Harryho a zaujala mě nášivka 5. pěší divize, kterou měl na paži na uniformě. A protože vím, že to byla jednotka, která osvobozovala československé území, spojil jsem se s jeho rodinou. Vyměnili jsme si řadu zpráv, já jsem jim řekl, co je Plzeň, že se tu konají Slavnosti svobody a že se jich už řadu let žádní veteráni neúčastní a že by byla čest, kdyby mohl přijet. Tak jsem to zorganizoval. Předal jsem informace organizátorům Slavností svobody a vlastně na můj podnět tu Harry je. Jsem s ním každý den a zrovna před chvílí jsme se vrátili z recepce na americké ambasádě, kde ho čekalo ohromné přijetí.

Foto: Profimedia.cz

Vitální americký veterán Harry Humason na Slavnosti svobody v Plzni.

Jaký je další jeho program?

V pátek se koná pietní akce na místě, kde bojoval. Poprvé po 80 letech se podívá na bojiště u řeky Teplá Vltava na Šumavě. Uvítá ho čestná stráž a budou mít nášivky jeho 5. pěší divize. Mimochodem, ta jednotka byli opravdu frajeři. Měli poměrně velké zásluhy na bojích v Německu a nakonec i u nás. Lidé, jako je Harry, jsou životním vzorem nejen pro mě, ale i pro spoustu dalších lidí. Podle mě ani jeden z nás na tyto momenty nezapomene do konce života.

Doporučované