Článek
Dnes se může nová lékárna otevřít kdekoliv. Klidně hned vedle prostoru té stávající. Poslanec Jan Kuchař (STAN) ale navrhuje, aby začala pro vznik dalších lékáren platit jasná pravidla.
Žádné předpisy by podle jeho pozměňovacího návrhu neplatily jen v obcích, kde dosud lékárna vůbec není.
Jinde by pro založení další bylo nutné splnit nové pravidlo, že na prvních 5000 obyvatel obce a na každých dalších započatých 3000 obyvatel bude připadat vždy nejvýše jedna lékárna a mezi „prodejnami“ bude vzdušnou čarou vzdálenost nejméně 400 metrů.
To je možná trochu krkolomná formulace, ale jde jen o to, že až v obci nad 5 tisíc obyvatel budou smět být i dvě lékárny, nad 8 tisíc tři lékárny, nad 11 tisíc čtyři a tak dále. A to tedy při splnění podmínky 400metrového rozestupu.
„Má to být ochrana podnikatelského prostředí. Mladí lékárníci vám dnes řeknou, že si nebudou zakládat novou lékárnu nebo ji přebírat, protože jim ji řetězce sežerou,“ vysvětluje poslanec Kuchař, že návrh má chránit jednotlivé lékárníky proti silnějším řetězcům.
Záměr by se netýkal už existujících lékáren. Jejich provoz žádným způsobem dotčen nebude. Zároveň by to ale znamenalo, že v některých městech a obcích by už nové lékárny vznikat nemohly. Konkrétní dopady na obce ale pozměňovací návrh nezmiňuje.
„Lékárny chápu jako součást primární péče. Pokud je ale soustředíte do obchodních center, pak lékárníci chybí v regionech a na malých obcích, a to je pro Česko nesmysl,“ dodává Kuchař.
Nové znění zákona podle návrhu
(9) Lékárna může být zřízena pouze v obci, v níž dosud není lékárna zřízena, nebo v obci, v níž už je lékárna zřízena, pokud
a) po zřízení této lékárny bude na prvních 5000 obyvatel obce a na každých dalších započatých 3000 obyvatel obce připadat vždy nejvýše jedna lékárna zřízená na území v obce a
b) mezi vchody pro pacienty jednotlivých lékáren bude vzdálenost nejméně 400 m vzdušnou čarou, přičemž se nepřihlíží k těm již zřízeným lékárnám, které nezajišťují výdej léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis a hrazených z veřejného zdravotního pojištění pacientům nejméně po dobu 30 hodin rozložených do nejméně čtyř pracovních dnů v každém kalendářním týdnu.
Ministerstvo nesouhlasí
Není to jen nějaký výstřel do vzduchu. Na návrhu se podílela Česká lékárnická komora (ČLnK) a na poslaneckém výboru pro zdravotnictví byli všichni přítomní pro a jen tři poslanci ODS se zdrželi. Jediný proti vystoupil za Ministerstvo zdravotnictví (MZd) jeho šéf Vlastimil Válek (TOP 09).
Seznam Zprávy se tak ptaly ministerstva, proč návrh nepodporuje. MZd v odpovědi vysvětlilo, že má mimo jiné problém s tím, že návrh obsahuje budoucí rezervaci místa lékárny až na dva roky.
„To vytváří prostor pro zneužití velkými řetězci, které spíše budou schopny se na takové nové regulace včas připravit, a získají tím další výhodu oproti malým lékárnám a fakticky tak mohou zablokovat jejich rozvoj svou vlastní žádostí, pro jejíž realizaci mají mnohem vhodnější kapacity,“ říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
„Tohle je mylný pohled. Zmíněná ochrana na 12 až 24 měsíců má sloužit právě pro jednotlivé lékárníky. Vyhledají si dobré místo nebo třeba chtějí otevřít lékárnu ve svém domě. Nahlásí, že tam budou, ale než ji stihnou zřídit, tak přes ulici může vzniknout jiná, protože velké společnosti jsou v tomhle samozřejmě rychlejší,“ oponuje ale Kuchař.
Podobně jako Ministerstvo zdravotnictví má výhrady také Irena Storová, ředitelka Asociace provozovatelů lékárenských sítí, která sdružuje řetězce lékáren pod značkou Devětsil, Dr. Max a Benu.
„Nejvíce na to doplatí pacienti, protože ve finále by tahle změna měla znamenat, že lékáren bude do budoucna méně, a tím pádem se pro pacienty zhorší jak časová, tak lokální dostupnost lékárenské péče,“ popisuje Storová.
Podle by ní by se přitom o úpravách pravidel pro vznik nových lékáren dalo diskutovat, ale jedině podáním standardního legislativního návrhu.
„Je to obrovská změna celé koncepce lékárenství v České republice a já jsem přesvědčená, že takováhle změna se nemá přijímat zbrklým a neprodiskutovaným pozměňovacím návrhem, který má v tuhle chvíli navíc celou řadu legislativních vad,“ dodává Storová.
Podle ní jsou například nejasnosti v nových pravomocech, které by měl mít Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tím, že je pozměňovací návrh poměrně čerstvý, se ohledně dopadů zatím nedokážou vyjádřit ani zástupci obcí.
Bude líp?
Naopak Česká lékárnická komora tenhle návrh vítá, potvrdilo to její předsednictvo. Jak už jsme uvedli výše, komora se na návrhu podílela.
„Podporujeme zavedení regulace lékárenské sítě, která by reagovala na současné negativní trendy, zejména úbytek malých a nezávislých lékáren v důsledku neřízeného tržního prostředí a rostoucí konsolidace trhu,“ píše se ve stanovisku ČLnK k pozměňovacímu návrhu poslance Kuchaře, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
Podle představenstva ČLnK se dlouhodobě ukazuje, že vyšší koncentrace lékáren ve městech vede ke snížení počtu kvalifikovaných farmaceutů v jednotlivých lékárnách, a tak dochází třeba ke zkracování otevírací doby. I proto vítají možné zavedení regulace.
„Bez stabilizačních opatření by totiž dále pokračoval trend koncentrace lékáren v ekonomicky atraktivních oblastech na úkor menších měst a venkova, což by mělo závažné důsledky pro dostupnost péče. Regulace je proto nezbytným nástrojem k ochraně veřejného zájmu, jejíž oprávněnost potvrzují zkušenosti ze zemí, v nichž jsou tato pravidla nastavena,“ dodává představenstvo České lékárnické komory.
Poslanec Kuchař v odůvodnění svého návrhu píše, že ve většině zemí Evropy jsou pravidla pro vznik lékáren nějakým způsobem regulována. Geografické nebo demografické podmínky platí například i u našich sousedů v Rakousku nebo Polsku, ale systémy fungují i jinak – třeba stanovením počtu licencí na lékárnu v konkrétní oblasti nebo omezením vlastnictví lékárny pouze na lékárníka.
„Stávající nerovnoměrnou síť lékáren návrh nevyřeší, naopak by významně zkomplikoval vznik nových lékáren,“ dodává ale mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Jestli začnou platit pro vznik nových lékáren závazná pravidla i v Česku bude záležet na konečném hlasování Sněmovny. To se dá očekávat v následujících týdnech.