Hlavní obsah

Vláda chce zrušit více než 10 000 nadbytečných zákonů a vyhlášek

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

aktualizováno •

Jedná se o zákony, nařízení a vyhlášky, které jsou sice většinou formálně platné, ale již nepoužívané.

Článek

O záměru zrušit více než 10 000 předpisů informoval po zasedání vlády ve středu premiér Petr Fiala (ODS). Iniciativu nyní projedná Parlament.

Nadbytečné předpisy se podle předlohy Ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.

Fiala uvedl, že zrušovacím zákonem vláda naplňuje své předvolební sliby i programové prohlášení. „Snažíme se zjednodušit právní řád, odstranit zbytečné předpisy,“ řekl předseda vlády.

„V případě 6 667 předpisů jde o tzv. obsoletní předpisy, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3 616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly,“ doplnil Fiala.

Glosa Lucie Stuchlíkové k tématu:

Ministerstvo vnitra v předkládací zprávě uvedlo, že z hlediska reálné praxe je existence těchto předpisů zcela nadbytečná. „Jedním z hlavních problémů je právě skutečnost, že nelze často přesně říci, které právní předpisy jsou stále platné, a které nikoliv,“ uvedl úřad. Tisíce nadbytečných předpisů podle ministerstva ztěžují orientaci v právním řádu, podle Fialy jejich zrušení zvýší právní jistotu.

Zákony z první republiky

Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje zrušit, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky do současnost.

Zrušena by měla být například norma z roku 1918, kterou byly v Československu zřízeny nejvyšší správní úřady, vyhláška z roku 1985 o úpravách pracovní doby nebo zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008.

„Je možné konstatovat, že existence obsoletních právních předpisů je vnímána, jakožto určité reziduum spletitého historického vývoje na českém území, jako problém a zátěž pro moderní právní řád 21. století,“ uzavřelo ministerstvo.

Zrušení několika stovek nadbytečných předpisů navrhovalo Ministerstvo vnitra už v roce 2019, návrh schválila vláda, poslanci ho však do konce volebního období projednat nestihli. Letos proto vnitro navrhlo zákon znovu, tentokrát však na základě analýzy odhalilo několik tisíc nadbytečných nařízení.

Reklama

Související témata:

Doporučované