Hlavní obsah

Glosa: Celibát učitelek. Rakušan vytahuje politický evergreen

Foto: Seznam Zprávy

Rakušanův předchůdce Jan Hamáček sliboval zrušit 800 zákonů, současný ministr jich chce škrtnout skoro sedm tisíc.

Reklama

26. 7. 13:00
Článek

„Rušení přebytečných zákonů“ je takový politický evergreen, který se vytahuje, když už se neví, co by, a je potřeba vyslat směrem k občanům něco pozitivního.

Ministr vnitra Vít Rakušan se pochlubil analýzou, na základě které chce zrušit přes 6 700 nepoužívaných zákonů, vyhlášek a vládních nařízení. Argumentuje tím, že zákony bez právních účinků, jež ale nikdo formálně nezrušil, zbytečně zaplevelují právní řád.

A uvádí i křiklavé příklady – zákon z roku 1919, který ruší celibát učitelek, zákon z roku 1947 o mimořádné dávce z nadměrných přírůstků na majetku nebo zákon o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic ze stejného roku.

Nic proti tomu, samozřejmě. Zákon o zrušení celibátu učitelek opravdu v právním řádu nepotřebujeme. Jenže „rušení přebytečných zákonů“ je takový politický evergreen, který se vytahuje, když už se neví, co by, a je potřeba vyslat směrem k občanům něco pozitivního.

Na „zkrocení byrokracie“ totiž slyší úplně každý volič – levicový, pravicový i fanda populistů. Takže si ho také postupně vyzkoušely snad všechny strany. Většinou s žádným nebo mizerným výsledkem.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Naposledy Rakušanův předchůdce na vnitru Jan Hamáček z ČSSD. V roce 2019 navrhoval zrušení osmi stovek zbytečných zákonů. A také v jeho návrhu se našly líbivé „špeky“. Například zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919 nebo nařízení vlády o ukončení omezení placení v hotovosti z roku 1993.

Rok předtím zase ODS z opozice slibovala „velký právní úklid“, jenž měl začít zrušením 63 norem. Posvítit si chtěla třeba na zákon o přebytcích sirotčích pokladen z roku 1919 nebo o „zákazu bombardovati cenné papíry“ z téhož roku.

A samozřejmě tu máme současnou vládu, která si do programu vetkla „za každou novou povinnost zrušit dvě stávající“.

Ještě jednou – obecně nic proti tomu. Jen je to z větší části technikálie, kterou měli dávno vyřešit legislativci. Protože ať se politici sebevíc zaklínají přehledností právního systému pro občana, toho se takové škrtání v praxi moc nedotkne. Ostatně samo ministerstvo přiznává, že zákony „na odstřel“ už nemají žádné právní účinky. A řekněte, kolikrát vám cestu českým právním systémem zkomplikovali výpomocní sluhové nebo sirotčí pokladny?

To už je mi sympatičtější plán pirátského ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Ten navrhuje nesnažit se z naší právní džungle vysekat úhlednou anglickou zahradu. Ale zaměřit se třeba jen na práva a povinnosti malých a středních podnikatelů – a ty co nejvíc proškrtat, zjednodušit a zpřehlednit.

Možná by to právnímu řádu prospělo víc. I za cenu toho, že v něm zůstanou pravidla sexuálního života učitelek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované