Hlavní obsah

Obžaloba žádá pro seniorku 16 let vězení za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Foto: Jan Pospíšil, Seznam Zprávy

Obžalovaná Irena Stejskalová u soudu.

aktualizováno •

Ženy usmrtily zubařčina partnera v říjnu 2022. Po činu čekaly, až jeho tělo samo zmizí, protože jim to podle nich před svým skonem sliboval. Když se tak nestalo, společně odešly na policejní stanici.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pro důchodkyni Irenu Stejskalovou, která se společně s kutnohorskou zubařkou podílela na usmrcení vůdce tamní sekty, žádá státní zástupkyně 16 let vězení. V dnešní závěrečné řeči seniorku nově označila za hlavní pachatelku vraždy. Obžaloba odmítla tvrzení obhájců, že Stejskalová i zubařka si počínaly pod vlivem bludů, které na ně usmrcený samozvaný léčitel přenesl, a nebyly příčetné. Pro zubařku navrhla už dříve 14 let odnětí svobody a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Ženy přiznávají, že muže usmrtily - podle nich si to přál. Soud o obou z nich rozhodne 10. června.

„U paní obžalované je zásadní, že jí nikdy nebylo ubližováno ze strany poškozeného. Nikdy jím nebyla týraná. Zcela se podvolila jeho vůli. Lichotilo jí postavení, kterého ve společenství dosáhla - byla považována za pravou ruku poškozeného. Vše činila vědomě, dobrovolně, bez nátlaku,“ shrnula státní zástupkyně Jana Murínová u pražského městského soudu. „Nepochybně byla zmanipulovaná, nicméně byla svéprávná,“ dodala. Sedmašedesátiletou ženu chce poslat do věznice se zvýšenou ostrahou.

Za předem promyšlenou vraždu hrozí 12 až 20 let vězení. Murínová původně v obžalobě navrhovala pro Stejskalovou trest na spodní hranici sazby, po dokazování před soudem ale požádala o trest ve výši 16 let. Zubařka byla podle ní pouhou vykonavatelkou činu. „Jsem přesvědčená o tom, že kdyby ji obžalovaná Stejskalová v činu neutvrzovala, sama by se jej nedopustila,“ prohlásila státní zástupkyně.

Usmrcený padesátiletý muž podle Murínové žádnými bludy netrpěl. Jeho chování vůči členům sekty označila za sice bizarní a mnohdy za hranou etiky, lidskosti i práva, ale racionální a motivované dosažením prospěchu. „Chci důrazně apelovat na senát zdejšího soudu, že nesoudíme poškozeného, jeho jednání, příkazy, pokyny, to, jak se choval ke členům sekty. Soudíme obžalovanou doktorku Stejskalovou za to, že měla se svojí kamarádkou usmrtit poškozeného,“ zmínila.

Murínová nerozporuje, že muž chtěl zemřít. „Je neskutečně zbabělé z jeho strany a neskutečně podlé vůči dvěma jeho nejbližším osobám, že se toho dopustil způsobem, jakým se toho dopustil. Evidentně to byl slaboch, který nedokázal svůj život ukončit sám. Myslím si, že mu bylo úplně jedno, do jakých problémů je tím přivede,“ podotkla na adresu vůdce sekty.

Stejskalová se s léčitelem poprvé setkala v roce 2007, kdy jí „diagnostikoval“ rakovinu slinivky. Následně se u něj začala léčit. Postupně mu naposílala desítky milionů korun, které získala v restitucích. Kvůli muži se také přestala stýkat se svou rodinou. Podle státní zástupkyně byla v sektě vůdčí osobou a měla výsadní pozici první dámy. „Na mnoha činech poškozeného se podílela tím, že plnila jeho pokyny například vůči členům sekty, kteří se ho zřekli,“ uvedla.

Seniorka má tři obhájce. Všichni trvali na tom, že žena nebyla v době činu příčetná, protože se kvůli přeneseným bludům nacházela v psychotickém stavu. Advokát Martin Sadílek vyzval tříčlenný soudní senát, v němž sedí dva přísedící z lidu, aby si vzpomněl na nahrávku léčitelova hlasu. „Položte si otázku: byl poškozený normální?“ uvedl.

Stejskalová podle něj byla na muži téměř absolutně závislá a vzdala se vlastního rozhodování. „Je trestně odpovědná za to, že pomohla strádající duši poškozeného přejít na druhý břeh, že poskytla jako vstupní bránu svůj byt a že při přechodu zabránila – s ohledem na obsedantně-kompulzivní poruchu poškozeného - potřísnění podlahy krví tím, že přinesla lavor, do kterého zachytila krev?“ ptal se.

Další advokátka Tereza Sejkorová Benešová, která se živí rovněž jako soudní znalkyně v oboru psychologie, zpochybnila znalecké posudky hovořící v neprospěch její klientky. Trvá na tom, že léčitel trpěl bludy a přenesl je na Stejskalovou. „Blud si nejčastěji spojujeme se schizofrenií, a proto máme pocit, že člověk s bludy nemůže normálně fungovat. To ale vůbec není pravda - nefunguje jen v té oblasti, která je zasažena bludem. Tito lidé jsou například schopni chodit do práce. Porucha s bludy proto velmi často není diagnostikována a léčena – lidé s touto poruchou se nedostávají k psychiatrům,“ řekla soudu.

Související témata:
kutnohorská sekta

Doporučované