Hlavní obsah

Pacienty neviděl, stačila fotka. Primář psal léky na obezitu, čelí stížnosti

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Česká lékařská komora v následujících týdnech posoudí specifickou stížnost. Je neetické, že známý primář sokolovské nemocnice Martin Straka posílal recept na léky na hubnutí, aniž by pacienty osobně viděl?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na Česko nevídaný spor o tom, kde končí pokrok v telemedicíně a co už je neetické, bude muset rozsoudit Česká lékařská komora.

Na primáře Nemocnice Sokolov Martina Straku míří stížnost, že neeticky předepisoval lidem, které nezná, lék na hubnutí s účinnou látkou tirzepatid, a to pouze v rámci komunikace na sociální síti X. Jde o nové léky, původně určené diabetikům, po kterých lidé velmi rychle a snadno hubnou, díky čemuž se staly obrovským hitem.

„Řeknu, že to vlastně pravda je“

Stížnost podala další uživatelka sociální sítě, se kterou Seznam Zprávy hovořily.

„Stížnost jsem poslala doporučeně poštou,“ zmínila pouze. Dodala, že nechce zveřejňovat ani své jméno, ani další detaily stížnosti. „Na to už vám odpovědět nechci,“ reagovala s vlastním odůvodněním, že sice podala stížnost, ale problém už je teď „mezi lékařem a komorou, a ne mezi ní a veřejností“.

Lékař Martin Straka, který se dostal do veřejného povědomí během pandemie covidu jako primář na covidovém oddělení, předepisování léků nijak nerozporuje.

„Vím o stížnosti. Asi si mě povolají a zeptají se mě, jestli je to pravda. A já jim řeknu, že to vlastně pravda je,“ popsal Seznam Zprávám.

Za svým postupem si stojí. „Už jsem měl i nějaké kauzy, kde bych přiznal, že jsem byl spoluviník, ale tady mám svědomí čisté. Nemám z toho ani korunu, nemám střet zájmů, nikoho jsem neoslovoval, nikomu jsem to necpal,“ říká Straka. Zdůrazňuje, že lék si stoprocentně lidé hradí, a tedy nemohou vznikat škody zdravotním pojišťovnám.

Když Straka mluví o svých kauzách, myslí tím například to, že v minulosti čelil kritice kvůli tomu, že se vyjadřoval na adresu politiků. „O zemi, kde byl premiér Babiš a prezident Zeman, si nemůžu myslet nic dobrého,“ uvedl například pro Seznam Zprávy v roce 2022.

Lék s účinnou látkou tirzepatid je podle hodnoticí zprávy Státního ústavu kontroly léčiv určený k léčbě pacientů s diabetem druhého typu, zároveň má ale přípravek potenciál zlepšit kontrolu glykemie a má pozitivní vliv na snížení tělesné hmotnosti.

„Lék sám beru, je naprosto bezpečný“

Primář Martin Straka popisuje, že lék sám užívá, aby zhubnul a sdílel o tom informace právě na sociální platformě X – účet má momentálně uzavřený pro veřejnost.

„Já ten lék velmi dobře znám, beru ho a berou ho lidé kolem mě. Vím, že nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace, je naprosto bezpečný,“ popsal Seznam Zprávám.

Foto: Jan Mihaliček

Martin Straka.

Proto se prý na něj začali obracet přes sociální síť lidé, kteří neuspěli u svých praktických lékařů, kteří jim ho nepředepsali.

„Někteří doktoři nepochopili, že není tak jednoduché zhubnout. Kdyby to bylo jednoduché, že si zaběháme a dáme si méně jídla, tak jsme všichni hubení. Taková ale realita není a epidemie obezity je obrovská, je to velký problém. Tento lék u lidí dosáhne toho, že nedojde k vysokému tlaku, cholesterolu, cukrovce a infarktu,“ obhajuje Straka předepisování.

„Ano, jsou lidé, kterým to nějakým způsobem píšu na dálku. Pošlou svoji fotku, napíšou, jaké mají BMI. Jasně, může mi ten člověk lhát, ale kdo je pak blbec,“ říká primář, jehož specializací je vnitřní medicína. Opět odkazuje na to, že lék je plně hrazený pacientem a podle dostupných informací stojí kolem devíti tisíc korun.

Primář je podle svých slov sám zvědavý, jak celý případ posoudí Česká lékařská komora. „Bude to nový precedens. Kdo má být zpovídaný, já nebo obvodní lékař, který má lék jasně napsat. Je to nedůvěra části doktorské obce k pokroku,“ říká.

Pacienta chceme vidět, říkají obezitologové

Seznam Zprávy oslovily i Českou lékařskou komoru. Mluvčí Michal Sojka uvedl, že k případu zatím nelze cokoliv říct.

„Jakmile stížnost přijde, tak se jí bude Česká lékařská komora zabývat podle disciplinárního řádu. Nejdříve revizní centrální komise zhodnotí náležitosti, jestli případy nejsou promlčené a jestli stížnost je na lékaře, a ne třeba na zubaře. Můžeme řešit jen svoje členy,“ vysvětluje Michal Sojka. Zubaři, ač jsou samozřejmě také lékaři, jsou totiž sdružení ve stomatologické komoře.

Anketa

Je předepisování léků neznámým lidem přes internet etické?
Ano
68,4 %
Ne
31,6 %
Celkem hlasovalo 2819 čtenářů.

Pokud budou náležitosti v pořádku, bude případ předán místně příslušné revizní komisi. „A vyzvou pana doktora, aby se k tomu vyjádřil,“ dodává mluvčí České lékařské komory.

Současně upozorňuje, lékař za předpis nese plnou odpovědnost.

Oslovení členové České obezitologické společnosti se obecně staví k předepisování konkrétního léku s účinnou látkou tirzepatid bez fyzického vyšetření lékařem kriticky.

„Přístup k léku na obezitu, jakkoliv si jej hradí pacienti sami, a může je předepisovat jakýkoliv lékař bez specializace, by měl být stejný, jako když předepisujeme léky na vysoký krevní tlak. Chceme pacienta vidět, klinicky vyšetřit a udělat základní krevní odběry. Nemyslím si, že by měly existovat nějaké výjimky,“ říká například Martin Haluzík, předseda obezitologické společnosti, který působí jako přednosta Centra diabetologie a vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie v pražském IKEM.

I tento konkrétní lék může mít podle Haluzíka nežádoucí účinky. „Mohou to být nežádoucí účinky související s trávícím traktem, i když je to výjimečné. Je to další důvod, proč toho pacienta chci vidět a vysvětlit mu to.“

Iva Málková, zakladatelka společnosti STOB zaměřené na hubnutí a členka vedení obezitologické společnosti, pak popisuje, že léky na hubnutí zažívají ohromný boom.

„Stavím se k tomu negativně, protože BMI je jedno kritérium, to je pravda, ale není jediné. Je tam řada dalších věcí, které hrají roli, jestli lék předepsat, nebo ne,“ říká k předepisování po internetu.

Podle ní jsou rizika u daného léku spíše v edukaci člověka. „Ten lék pomáhá, to ano, ale když nebudou lidé edukováni, tak mohou jíst špatně a nehýbat se a pak to má negativní dopad, odchází jim svalovina,“ konstatuje. Lék, jak dodává, způsobuje, že lidé nemají hlad.

Primář Martin Straka ovšem dodává, že lidem nesliboval zázraky. „Všem říkám, že je to dlouhodobá léčba, jako léčba třeba tlaku,“ zmiňuje.

Doporučované