Článek
Putování losa evropského zachytili lidé poprvé počátkem června na předměstí Ostravy v Ludgeřovicích. Odpočíval na jedné ze zdejších zahrad. Místní strážníci ho v polovině měsíce natočili, jak se brodí řekou Opavou na hranici ostravského městského obvodu Martinov. Lidé pak hlásili další místa, kde ho pozorovali. Poslední červnový den překvapilo mohutné divoké zvíře rybáře blízko Zlína, když se brodilo v rybníce u Lukova.
Los by mohl zamířit na Šumavu. Serveru Novinky to popsal zoolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Pluháček. Na Šumavě dnes žije několik jedinců tohoto druhu. „Těch biotopů je ale více, kde by u nás mohli v klidu žít. Los není horské zvíře, má rád naopak nížiny, kde je pestrá vegetace, mokřady a voda,“ dodal Pluháček.
Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben. V posledních desetiletích se však do české přírody znovu vrátil a největší populaci vytvořil právě na Šumavě.
🫎 AKTUÁLNÍ UPOZORNĚNÍ Ve Zbyslavicích byl spatřen los evropský. Prosíme občany o zvýšenou opatrnost, zejména při jízdě směrem na Kyjovice. Pohyb zvířete může být nepředvídatelný – buďte obezřetní.
Posted by Obec Zbyslavice on Sunday, June 22, 2025
Policie i ochranáři nabádají k opatrnosti a ohleduplnosti. Podle záznamů se los nebojí procházet například v blízkosti zástavby. Přestože patří mezi přežvýkavce, při překročení kritické vzdálenosti může na člověka zaútočit. O to větší nebezpečí pak hrozí na silnicích, kde by srážka s těžkým zvířetem mohla vyústit ve vážné následky.
Ze zkušeností odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny, jak popsal server iRozhlas, vyplývá, že pokud se zvíře dostane do hustě osídlených lokalit, mění chování. Ztrácí plachost, běžně přechází frekventované komunikace.