Článek
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dotační výzvu představil v Sýkořici na Křivoklátsku.
Zástupci 26 obcí Křivoklátska přišli protestovat k obecnímu úřadu v Sýkořici na Křivoklátsku, kde Petr Hladík (KDU-ČSL) dotační výzvu představil. Týká se 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout, zástupci většiny z nich ji i projekt národního parku odmítají. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
Dotace mají být určené například na parkovací místa, chodníky a další infrastrukturu. „Maximální výše podpory na jednu obec je deset milionů korun,“ uvedl Hladík. „My v tom vidíme velkou příležitost,“ řekl starosta Sýkořice. Peníze chce využít například na stavbu domu přírody. Podle Hladíka má také například Chyňava projekt na informační centrum a má rozvojové plány, stejně jako Sýkořice. O dotace mohou obce žádat od července.
Naopak starostka obce Skryje Lenka Šnoblová (Skryje všem) opět upozornila, že území budoucího národního parku nenaplňuje současnou zákonnou definici, protože Křivoklátsko vzniklo především činností lesníků a původních je jen několik procent porostů. Zákon o ochraně přírody a krajiny definuje národní parky jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Pokračuje také řada soudních sporů, obce, ale i lidé se obávají, že bude ohroženo jejich právo na příznivé životní prostředí. „My si nechceme v našich katastrech dělat další asfaltové plochy a další parkoviště,“ doplnila Šnoblová. Podle ní obce na Křivoklátsku trápí především chybějící kanalizace a vodovody.
Nárůst turismu předpokládají i oficiální dokumenty MŽP pro vyhlášení parku, a to téměř o 100 000 turistů ročně. Podle Hladíka je třeba pro návštěvníky vytvořit infrastrukturu, která by je měla zároveň usměrnit, například nasměrováním na méně vytížené cíle. „Právě národní park je tou entitou, která dokáže tyto věci řešit,“ dodal Hladík.
Starostové upozorňují také na negativní dopady, jako je množství odpadků nebo auta parkující téměř kdekoliv. Tomu, že by je nová parkoviště usměrnila a turisty přesměrovala do méně exponovaných oblastí, nevěří například starosta obce Broumy Petr Jirka (bezpp.). „Když jsou parkoviště někde dál, tak lidé stejně parkují, kde chtějí, takže by se musely dělat různé vyhlášky, samozřejmě by na to musel být někdo, kdo to bude vymáhat, a to je velká agenda pro tu obec,“ řekl starosta.
Dům přírody v Sýkořici by měl sloužit obci i návštěvníkům, proměnit se má i okolní prostranství včetně požární nádrže. Náklady vedení obce odhaduje kolem 50 milionů korun, další stavby kolem 30 milionů korun. U vjezdu do obce je v plánu parkoviště. Obec by se podle starosty měla stát vstupní branou do chystaného národního parku.
Křivoklátsko by se mělo od příštího roku stát pátým národním parkem v zemi, i kdyby podle jeho odpůrců území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Park má zabírat 105 kilometrů čtverečních, což představuje zhruba 17 procent současné chráněné krajinné oblasti.