Hlavní obsah

STEM: ANO by v červnu opět vyhrálo volby do Sněmovny, druhý by byl STAN

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Aktuální průzkum ukazuje, že na druhou příčku se před ODS by se probojovalo hnutí STAN, které od sněmovních voleb nejvýrazněji posiluje. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory by v červnu překonali také Motoristé.

Článek

Volby do Sněmovny by v případě jejich konání v červnu opět vyhrálo hnutí ANO, které by dostalo 32,2 procenta hlasů. Druhý nejlepší výsledek by zaznamenalo hnutí STAN s 13,5 procenta hlasů před ODS se ziskem 13 procent. Přes pět procent nutných pro vstup do dolní parlamentní komory by mělo ještě SPD, Piráti a Motoristé, plyne z průzkumu STEM pro CNN Prima News.

Pro SPD by podle něj v červnu hlasovalo 7,9 procenta voličů. Piráty by volilo 7,6 procenta lidí a Motoristy 5,3 procenta.

„Hnutí ANO si v aktuálním volebním modelu udržuje velmi silnou a stabilní pozici, s podporou pohybující se okolo 32 procent. Od voleb tak mírně oslabilo, nejedná se však o zásadní pokles. Podpora zůstává vysoká i po prvních měsících fungování nové vlády,“ uvedl analytický ústav v komentáři. Loni na podzim hnutí premiéra Andreje Babiše volilo 34,5 procenta lidí.

Naopak výsledek STAN v červnovém průzkumu překonal zisk z loňských sněmovních voleb, který činil 11,23 procenta hlasů. „Mezi opozičními stranami právě hnutí STAN nejvýrazněji od voleb posiluje,“ uvedl STEM.

Podpora SPD se v porovnání s loňskými volbami téměř nezměnila. Piráti si mírně pohoršili podobně jako Motoristé.

Volební model STEM nezahrnuje koalice. I proto by mimo dolní komoru zůstala TOP 09, která by podle něj v červnu získala 3,4 procenta hlasů. Podle autorů strana doplácí na malou voličskou základnu, kterou tvoří zejména vysokoškolsky vzdělaní lidé. KDU-ČSL volební model přisuzuje zisk 2,4 procenta hlasů.

Doporučované