Hlavní obsah

Zemřel režisér Dušan Klein, autor populárních Básníků

Foto: ČTK

Dušan Klein.

Reklama

10. 1. 2022 12:51
aktualizováno • 10. 1. 2022 13:48

Ve věku 82 let zemřel v neděli filmový režisér Dušan Klein, mimo jiné tvůrce série filmů o Básnících. Oznámil to jeho syn David.

Článek

Klein zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. „Plánujeme jenom rozloučení v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti, později dáme k dispozici kondolenční knihu,“ řekl David Klein.

Na FAMU vystudoval obor filmová režie, v letech 1975–1991 byl dle ČSFD.cz režisérem Filmového studia Barrandov. Působil také jako pedagog na FAMU.

Básníci měli miliony diváků

Jeho celovečerním debutem bylo kriminální psychologické drama Místenka bez návratu z roku 1964. Jeho nejslavnějšími filmy jsou komedie Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách a Jak básníci neztrácejí naději.

První tři části Kleinovy legendární „básnické“ série v osmdesátých letech přilákaly do kin přes pět milionů diváků.

Ceněné je jeho drama z protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí nebo snímek Vážení přátelé, ano.

Na začátku 90. let měl Klein úspěch s televizním detektivním seriálem Hříchy pro pátera Knoxe natočeným podle předlohy Josefa Škvoreckého. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a diváci měli možnost odpovědět na soutěžní otázku. Správnost své dedukce si pak mohli ověřit v závěru každé epizody.

Magie plátna je úplně jiná. Na televizi se díváte zpříma, k filmu vzhlížíte. Je to něco, nechci říci božského, ale vyššího. Zvláště teď, kdy plátna jsou tak veliká! Je tam vidět každé hnutí mysli. Působivost filmu na diváka je silnější. Televizi přece jen vnímáte povrchněji.
Dušan Klein

Mezi jeho další úspěšné snímky patřilo filmové zpracování novely Bohumila Hrabala Andělské oči. Televizní tvorbě se věnoval hlavně v 90. letech, přinesla mimo jiné seriály Strážce duší, Manželské tonutí či Cukrárna. Klein pracoval i na seriálu Ulice. Přesto pro něj byla klíčová filmová tvorba.

„Magie plátna je úplně jiná. Na televizi se díváte zpříma, k filmu vzhlížíte. Je to něco, nechci říci božského, ale vyššího. Zvláště teď, kdy plátna jsou tak veliká! Je tam vidět každé hnutí mysli. Působivost filmu na diváka je silnější. Televizi přece jen vnímáte povrchněji,“ uvedl před časem režisér, který též pedagogicky působil na FAMU.

Klein jako dítě za druhé světové války přežil terezínské ghetto. Narozen 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích jako Julius se před hrozbou transportů s rodiči i dvěma staršími bratry skrýval v jednom statku v Nízkých Tatrách. Po půl roce otec našel kontakt na katolický klášter pro sirotky v Bratislavě, kde je tamní farář ukryl pod jménem Ružiakovi. Což byli jiní chlapci, kterým se podařilo odjet do Anglie. Bratři Kleinovi dostali jejich doklady a z Julia se stal Dušan. Kvůli zradě jiných byly děti transportovány do Terezína. Kněze, který je ukryl, nacisté popravili. Jméno Dušan si už Klein ponechal.

Dušan Klein má dva syny.

Reklama

Související témata:
Jak svět přichází o básníky

Doporučované