Hlavní obsah

Poslední dobrá zpráva o vašich výplatnicích. Teď nastává zlom

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

4. 6. 9:18

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o 5 procentních bodů, řada firem ale teď šlape na brzdu a platy zmrazuje.

Článek

Berte ji jako zprávu z dob, které už nejsou a nejspíš ani dlouho nebudou.

Průměrná mzda Čechů vyskočila o pět procentních bodů a poprvé přesáhla 34 tisíc korun. Jak ukazují nejnovější údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostly mzdy na 34 077 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 610 korun více než před rokem.

Pokud započítáme inflaci, reálné výdělky stouply jen o 1,4 procenta, protože v obchodech i službách už zdražování nabralo zřetelné tempo.

Už ve chvíli, kdy ČSÚ s novými údaji přišel, to byla minulost. Řada firem kvůli hlubokým potížím souvisejícím s koronavirovým uspáním ekonomiky nejen propouští, ale také sahá na odměny svým lidem. Podle nedávného průzkumu společnosti Randstad už pětina českých firem snížila zaměstnancům finanční bonusy a různé variabilní složky, desetina samotný mzdový základ.

Dá se čekat, že s tím, jak se koronavirová nákaza na podzim promění v ekonomickou krizi, to na výplatnicích poznají další desítky tisíc lidí.

Nejvyšší platy jsou tradičně v Praze, kde se ale meziročně zvýšily nejméně. V metropoli si průměrně vyděláte 42 760 korun.

Odstup ostatních krajů je impozantní. Druzí za Prahou – Středočeši – si průměrně přijdou na 34 224 korun.

Nejnižší mzdy v republice mají lidé v Karlovarském kraji, kde nedosáhnou ani na třicet tisíc (činí 29 687 korun).

Růst průměrné mzdy zpomalil, což ale v souvislosti s prvními dopady koronaviru není překvapivé zjištění, uvedl Radomír Jáč z Generali. „Je to nejnižší tempo růstu od závěrečného čtvrtletí roku 2016. Až na několik výjimek růst mezd zpomalil ve většině odvětví české ekonomiky: kultura a rekreační činnosti hlásí meziroční propad mezd o téměř čtyři procenta, činnosti v oblasti nemovitostí o 6,5 procenta. Růst mezd byl udržen zejména v administrativních a podpůrných činnostech, těžbě a dobývání a v energetice,“ doplnil Jáč.

„Dnešní čísla z ČSÚ o růstu mezd jsou sice ještě zpětně o prvním čtvrtletí, které bylo hospodářskou karanténou zasaženo jen zhruba ve 20 dnech, ale ve světle novějších dat nám opět potvrzují tíhu nákladů krize. Skutečný růst mezd není o 5 %, ale o 23 %. O práci nyní přicházejí zejména ti nízkopříjmoví – statisticky vykázaný „průměr“ tak do budoucna může dál růst, čistě proto, že ve vzorku ubude nízkopříjmových lidí,“ napsal Petr Bartoň, hlavní ekonom Natlandu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené