Hlavní obsah

Drahý rum a whisky. Dnes Češi popřou trend, kdy spotřeba tvrdého alkoholu klesla o pětinu

Téměř polovinu spotřebovaného alkoholu představuje pivo. Tvrdý alkohol se pije z 28 procent, vína z 23 procent, říká v rozhovoru Jaroslav Burkart.

 

Reklama

31. 12. 2017 15:24

Češi loni utratili 3,5 procenta svých příjmů za alkohol. To je podle Eurostatu více než dvojnásobek oproti průměru celé Evropské unie.

Článek

Podle Českého statistického úřadu vypil každý obyvatel Česka v průměru 7 litrů lihovin, 19,5 litru vína a 147 litrů piva. No a jaké jsou české preference v tvrdém alkoholu? Odpovídá ředitel Unie vývozců a dovozců alkoholu Jaroslav Burkart.

Jednoznačně vede rum a vodka - ty představují téměř polovinu spotřeby tvrdého alkoholu. Teprve s odstupem následuje brandy, ovocné destiláty a whisky. Roste ale obliba likérů.

„Já jsem v byznysu 14 let a pozorujeme to, že mladší generace neustále pije sladší věci. Je zvyklá na sladké limonády a tím pádem i v dospělém věku přechází na sladší pití. Trendy jsou tedy sladší věci a s menší lihovitostí,” říká Jaroslav Burkart.

Kromě chutí se v posledních letech změnila i další věc. Orientace na cenu a hlavně spotřeba alkoholu v Česku. Tady je na vině metanolová aféra. Před ní se Češi nebáli pít levné a podomácku vyrobené lihoviny. „Způsobila, že konzumace tvrdého alkoholu padla dolů. V tuto chvíli se dostáváme na čísla z roku 2011,” dodává Burkart s tím, že spotřeba alkoholu v nejbližších pěti letech bude buď stagnovat, nebo klesat.

V rozhovoru, jehož záznam najdete ve videu nahoře, mluví ředitel Unie vývozců a dovozců alkoholu i o tradičním silvestrovském pití.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované