Hlavní obsah

Výzva: Dvě třetiny lidí mají sklon k poslušnosti a vedou nás charismatičtí psychopati, říká známý psychiatr

Radkin Honzák: Psychopat v politice se dokáže prolhat, vzrušuje ho moc. (Video: Renata Kalenská)

Reklama

29. 8. 2017 14:27

Proč lidé věří psychopatům v politice? Jsou to rození vůdci a masa za nimi jde, říká psychiatr Radkin Honzák.

Článek

Neschopnost pociťovat strach je základní výbavou psychopatických politiků, říká renomovaný psychiatr Radkin Honzák (78). Takový člověk je charismatický a bývá patologickým lhářem, kterého vzrušuje moc. „Z něj je nablízko pot cítit úplně jinak, než když já se budu potit strachy. Psychopat nesmrdí strachem,” popisuje.

Z pohledu psychologie podle Honzáka existují dobří a zlí psychopati. Ti druzí neuhlídají svou agresivitu a končí ve vězení, zatímco ti první řídí velké firmy nebo jsou špičkovými politiky. Jejich oblibě se ale nediví. Zmiňuje i důvody, proč jdou lidé za osobnostmi, jako je americký prezident Donald Trump, a jak nahlíží na české politiky.

Honzák působí v pražské Psychiatrické nemocnici v Bohnicích, na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v lékařském centru IKEM. V rozhovoru také vysvětluje, jak se pozná dobrý psychiatr a s jakými problémy lidé za psychiatrem nebo psychoterapeutem nejčastěji chodí.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené