Hlavní obsah

„Ekonomické tsunami.“ Hongkong přichází o peníze kvůli bouřlivým protestům

úterý 15:10
Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Protesty oslabují ekonomiku v Hongkongu. Dopad mají hlavně na turistický ruch.

Bouřlivé demonstrace na letišti v Hongkongu a následné rušení letů má silný dopad na místní i mezinárodní ekonomiku. Cestu do země si rozmyslely stovky tisíc lidí, kteří každým rokem bohatě živí místní turistický ruch. Nestabilní situace zneklidňuje také firmy, které v Hongkongu obchodují.

Článek

Letiště v Hongkongu je jedno z nejrušnějších na světě. Za rok průměrně odbaví 75 milionů pasažérů. Denně to je více než 200 tisíc cestujících. Kvůli pokračujícím protestům ale už druhý den po sobě zrušilo všechny zbývající odlety. Na letiště se vrátily tisíce demonstrantů, kvůli kterým letištní správa zrušila všechny lety už v pondělí. Provoz byl dočasně obnoven dnes brzy ráno, i přesto se odlety a přílety uskutečňovaly mimo pravidelný čas a stovky jich byly zrušeny.

Už devět týdnů trvají protivládní protesty v Hongkongu a často končí násilnými střety s policií – to často některé potencionální návštěvníky odrazuje. Mají strach, že je ve městě nebezpečněji než dříve.

Hongkongský úřad pro turistický ruch uvedl, že podle předběžných údajů ve druhé polovině července poklesl počet návštěvníků o dvojciferné číslo. Podstatně klesly také rezervace ubytování na srpen a září, stejně jako počty zakoupených letenek. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific sice odmítla uvést jakákoli čísla, ale naznačila, že „dopad místních politických nepokojů je znát.“ Vedení aerolinek Cathay Pacific se navíc dohodlo s vládou v Pekingu, že zaměstnanci, kteří se účastní protestů nebo s nimi sympatizují, nebudou mít přístup k letům do pevninské Číny nebo rovnou přijdou o místo.

To, že protesty dopadají na ekonomiku, potvrdila také správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Společnosti v asijském finančním centru podle jejích slov mají „velké obavy“ z ekonomických následků protestů, které začaly v červnu a čím dál tím častěji končí násilím.

„Máme za sebou dva měsíce politických sporů a ekonomický pokles přichází velmi rychle,“ řekla Lamová, kterou citovala agentura Reuters. „Někteří lidé to popsali jako tsunami. Ekonomické zotavení potrvá hodně dlouhou dobu,“ dodala.

Právě turismus je hlavním pilířem hongkongské ekonomiky a do městského hrubého domácího produktu přispívá asi pěti procenty. Valná většina hongkongských návštěvníků je z pevninské Číny – jen letos od ledna do června 2019 jich do země přijelo 27 milionů.

Do problémů se dostal také italský módní dům Versace, který byl nucen stáhnout z prodeje tričko, které zvláštní administrativní části Číny – města Hongkong a Macao – označovalo jako samostatná území. Za přešlap se omluvila celá značka i sama umělecká ředitelka Donatella Versace.

Podobnou situací si prošla i klenotnická společnost Swarovski. Obě společnosti nejsou první, které si na čínském trhu zadělaly na problémy. Vloni například americká značka Gap prodávala trička se špatně zaznačenou mapou Číny, na které chyběl například Tchaj-wan. Firma se za to později omluvila.

S oficiální omluvou musely přijít také hotelová síť Marriott a aerolinka Delta Airlines, které na svých webových stránkách správně neinformovaly o čínských teritoriálních územích.

BBC navíc připomíná, že Peking již dříve žádal zahraniční aerolinky, aby respektovaly čínskou suverenitu a informovaly o Tchaj-wanu, Hongkongu a Macau správně.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Poslanec Foldyna (ČSSD): Vládu bych podpořil i bez účasti sociálních demokratů

  Pokud by sociální demokracie opustila kabinet Andreje Babiše, poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) by byl ochoten podpořit i jen rekonstruovaný kabinet. Uvedl to v rozhovoru pro idnes.cz. Právě možnost pouhé rekonstrukce již dříve zmínil prezident Miloš Zeman.

  „Pan Foldyna buď bude respektovat politiku a rozhodnutí sociální demokracie, nebo nebude členem sociální demokracie,“ reagoval v SMS zprávě pro Novinky.cz šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

 • T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy korun

  Český T-Mobile letos poslal mateřskému Deutsche Telekom dividendu za loňský rok téměř 5,6 miliardy korun, což je o 1,2 miliardy Kč více než loni. Dividenda je nejvyšší za posledních pět let. Vyplývá to z údajů v obchodním rejstříku a ve výroční zprávě. Společnost Deutsche Telekom Europe je 100procentním vlastníkem T-Mobilu. Celkově T-Mobile dosud ze zisku vyplatil přes 70 miliard korun.

 • Lidé shánějí čím dál víc řemeslníků. Chybějí hlavně zedníci a truhláři

  Řemeslné práce poptávají lidé podle databáze NejŘemeslníci.cz o 52 procent více než před třemi lety. K nejžádanějším a také nedostatkovým patří práce zedníků, instalatérů, sádrokartonářů, elektrikářů, truhlářů a klempířů. Více než 80 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že najít kvalitního řemeslníka je nesnadné. Zatímco dříve rozhodovala o jejich výběru cena, v současnosti nároky zákazníků vzrůstají. Až 73 procent respondentů si vybírá řemeslníka podle referencí o kvalitě jeho práce. Vyplývá to z průzkumu firmy ppm factum.