Článek
Na právě probíhajícím karlovarském filmovém festivalu se potkali i zástupci českých firem patřících do stovky nejhodnotnějších společností vlastněných českými podnikateli. Tématem Konference České elity, která se v úterý uskutečnila v nově zrekonstruovaných prostorách Poštovního dvora, byly cesty českých firem na světové trhy.
Když se ve světě řekne podnikatel z Česka, vzpomene valná většina těch, kdo dělají globální byznys, Baťu. Stejně dlouhou historii, jako napsaly levné boty ze Zlína, však píše i slivovice Rudolf Jelínek. Tato značka za oceánem uspěla a málokdo přitom ví, jak se vlastně na Moravě pálený destilát k Američanům dostal.
„V roce 1933 skončila ve Spojených státech prohibice. Tehdejší šéf skomírající vizovické likérky se, de facto už co by kavárenský povaleč, vydal za poslední peníze lodí do Ameriky a tam se mu podařilo přemluvit všechny židovské souvěrce, aby prodávali košer destiláty z Československa,“ popsal Pavel Dvořáček, majitel likérky Rudolf Jelínek. Ta si dnes ovoce pro své destiláty pěstuje ve vlastních sadech v Chile a Kosher slivovitz Rudolf Jelinek zůstává pojmem daleko za hranicemi Česka.
Cesty vedoucí z Česka na zahraniční, geograficky často i velmi vzdálené trhy, mohou být různé. Ty svoje přišli v úterý na setkání České elity do Karlových Varů popsat ředitel loterijní skupiny Allwyn Robert Chvátal, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti FTMO Otakar Šuffner a již jmenovaný Pavel Dvořáček, šéf likérky Rudolf Jelínek. Sestavu speakerů doplnil senior analytik J&T Banky Pavel Ryska.
Hezkým příkladem toho, jak lze z Čech dobýt svět, je koneckonců také Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jehož výkonný ředitel Kryštof Mucha se setkání v Poštovním dvoře rovněž účastnil.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Karlovarský filmový festival je druhým nejstarším filmovým festivalem na světě a společně s Cannes, Berlínem nebo Benátkami dnes také patří mezi deset globálně nejvýznamnějších filmových festivalů. Že je světový a mimořádný, dokládá mimo jiné seznam filmových hvězd a osobností filmového světa, které už festival v jeho novodobé historii navštívily. Do Karlových Varů, a to je unikátní, jezdí zdarma.
„My je neplatíme. Lákáme je na historii, atmosféru a specifika našeho festivalu. A že to nejsou prázdná slova, už se dnes ve světě ví,“ řekl na úvod debaty Kryštof Mucha. Připomněl však, že ve světě respektovanou značkou se nikdo nestane z ničeho nic a bez práce. „Tu pro karlovarský filmový festival v uplynulých letech odvedla celá řada lidí, v čele s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou. My na ně jen navazujeme,“ zdůraznil Mucha.
Festival byl založen v roce 1946 a prošel si jak obdobími, kdy byl vnímaný velmi pozitivně, tak i časy méně šťastnými. Požehnáním pro další trvání jeho existence bylo podle Muchy paradoxně to, že se ho v devadesátých letech vzdal stát.
„Vznikla tu nadace a do čela festivalu nastoupil Jiří Bartoška. Dokázal k němu přitáhnout pozornost, ale hlavně zaručoval kontinuitu. Mohli jsme plánovat a plnit sliby, což by v případě, že by byl festival řízen státem, zdaleka nebylo samozřejmé,“ řekl Kryštof Mucha a podtrhl, že veškeré dění okolo festivalu je nezávislé na politice. „Ti lidé v čele festivalu by se logicky měnili tak, jak se mění v politice. A to by akci, jakou je karlovarský filmový festival, nepomohlo.“
Jít do Řecka chtělo odvahu
Karlovarský filmový festival vsadil na Bartošku. Na sázení jako takové se soustředí společnost Allwyn patřící do finanční skupiny KKCG českého podnikatele Karla Komárka. A udělali dobře, v portfoliu dnes mají přes 130 milionů hráčů, kteří ročně prosázejí okolo 16 miliard eur. Z toho pochopitelně plynou velmi zajímavé zisky.
„Československý trh je malý, to si dříve nebo později uvědomí všichni, kdo chtějí podnikat na světové úrovni. Pro Sazku, ze které vyrostl Allwyn, byl v tomto ohledu zásadní rok 2013, kdy jsme se po revitalizaci české loterie rozhodli jít do Řecka,“ ohlédl se do minulosti ředitel loterijní skupiny Allwyn Robert Chvátal. Chtělo to odvahu, do Řecka se totiž mnoho podnikatelů nehrnulo. „Všichni se báli, že se z eura stane drachma,“ vzpomněl s úsměvem Chvátal.
Jako jeden z důležitých aspektů při zahraniční expanzi zmínil potřebu neustále se učit – nejen byznys, ale i jazyk. Teprve každodenní praxe z Británie mu podle jeho slov ukázala, že anglicky neumí, i když si to myslel. A s nadsázkou dodal, že člověk musí umět říct, že je někdo patolízal…
Dnes je Allwyn největší evropskou loterijní společností, která kromě Česka a Řecka působí také v Rakousku, na Kypru, v Itálii nebo USA. Od roku 2024 je také držitelem licence na provozování národní loterie ve Velké Británii.
Rozhoduje produkt, ne původ
„Nikdo se na nás nedíval nedůvěřivě jen proto, že jsme z České republiky. Ale neměli jsme na začátku nic, za co jsou zahraniční klienti ochotní platit,“ přiznal spoluzakladatel společnosti FTMO Otakar Šuffner. Jako dobré příklady firem, které takový produkt na zahraniční trhy přinesly, uvedl Avast, Kiwi nebo Prusa Research.
Také však upozornil, že v obchodování s akciemi a dalšími produkty, kde FTMO podniká, jsou klienti obezřetní, než začnou s vybranou firmou spolupracovat.
„Nic si nenamlouvejme, Praha není Londýn ani Silicon Valley. Takže nám poměrně dlouho trvalo vysvětlit klientům, že službu, kterou nabízíme, opravdu potřebují,“ říká Šuffner. Ale podařilo se, platformu pomáhající začínajícím burzovní obchodníkům už po celém světě využilo přes milion lidí.
To Pavel Dvořáček v debatě vzpomněl i jednu vyloženě negativní zkušenost. Popsal, jak český původ likérce Rudolf Jelínek, jak se říká, neposloužil. „Před patnácti lety jsme se snažili koupit německou firmu a z prodeje nakonec sešlo, právě kvůli tomu, že kupujícím má být firma z České republiky.“
Napodruhé už raději na německém trhu nakupovali přes nizozemskou společnost.
Češi rádi investují v zahraničí
V investicích na zahraničních kapitálových trzích jsme ve srovnání s našimi nebližšími sousedy mimořádně aktivní. Od roku 1990 české subjekty přes hranice kumulativně nainvestovaly 70 miliard dolarů, což je například v porovnání s Německem nebo s Polskem, řádově většími zeměmi, zhruba dvojnásobek. K výraznému nárůstu začalo docházek před deseti lety.
Zdroj: J&T Banka
Podle Pavla Rysky je v posledních pěti až deseti letech patrný boom expanze českých firem na zahraniční trhy. „Speciálně na západní trhy,“ podotýká senior analytik J&T Banky. Jako průkopníka úspěšného vstupu na světové trhy vzpomněl společnost PPF Petra Kellnera, dále pak vyzdvihl firmy podnikající v energetice, konkrétně EPH Daniela Křetínského, Sev.en Pavla Tykače či Energo-Pro Jaromíra Tesaře.
„To jsou ty nejviditelnější případy, jmenovat ale můžu i realitní skupinu CPI nebo české krále skladů Accolade. A pak jsou tu zbrojaři…,“ obrátil Ryska pozornost k oboru, ve kterém se Češi v posledních letech na mezinárodní úrovni vyšplhali mezi významné hráče globálního trhu.
Když si otevřu londýnské Financial Times, vidím pravidelně zprávy o českých podnikatelích. Kdybychom to srovnali se situací před deseti lety, tak povědomí byznysových kruhů o českých firmách se výrazně zlepšilo.
Když česká společnost CSG kupovala za více než dvě miliardy dolarů amerického výrobce malorážové munice Kinetic Group, první reakce politicko-byznysových kruhů byla, že je nutné tomu zabránit. Ale Česko bylo nakonec vyhodnoceno jako spolehlivý, bezpečný partner i na tomto poli.
„Tyto události budeme jednou, s odstupem času, hodnotit jako přelomové,“ myslí si Ryska a zároveň připomněl, co se ve zbrojařství odehrálo v posledních měsících. České společnosti CSG a Colt CZ ovládly výrobce munice aktuálně pokrývající převážnou většinu poptávky v EU a ve Spojených státech.
Také FTMO nakupuje v Americe, jak prozradil Otakar Šuffner. „Zrovna chystáme akvizici významného, tradičního amerického brokera, na to jsem dost pyšný. Transakce by měla být dokončena s koncem roku,“ prozradil Šuffner v debatě České elity. „A půjčeno máme od české banky, i to mi dělá radost. Jedná se o úvěr v řádu miliard,“ dodal.
Chcete-li se o tom, jak svůj byznys povýšit na světovou úroveň, dozvědět více, pusťte si v úvodu tohoto článku záznam debaty České elity z Karlových Varů.