Článek
Spojené státy a Čína oznámily prozatímní dohodu o snížení cel, která zmírnila obavy investorů z dopadů obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Reakcí trhů byl prudký růst akcií, zejména technologických titulů.
Podle dohody, která má platit 90 dnů, Washington sníží dodatečná cla na čínský dovoz z původních 145 na 30 procent. Peking na oplátku zredukuje svá cla na americké zboží ze 125 na deset procent. Obě strany zároveň přislíbily pokračování ve vzájemných obchodních jednáních.
Hlavní burzovní indexy v zámoří v pondělí výrazně posílily. Dow Jonesův index přidal 2,81 procenta, širší S&P 500 vzrostl o 3,26 procenta na nejvyšší úroveň od začátku března a technologický Nasdaq přidal 4,35 procenta.
Díky pondělnímu růstu se technologický index vrátil do takzvaného býčího trhu, který je definován jako 20procentní nárůst oproti předchozímu cenovému minimu, kterého dosáhl začátkem dubna.
Růst velkých technologických firem pomohl indexu zotavit se jen zhruba měsíc poté, co odepsal pětinu hodnoty od předchozího maxima. Nasdaq výrazně oslabil po oznámení cel prezidentem Donaldem Trumpem při takzvaném „Dni osvobození“ 2. dubna, kdy oznámil rozsáhlé zavedení cel na téměř veškerý dovoz do USA.
Rychlá otočka
Následně ale prudce posílil, zejména po 9. dubnu, kdy Trump několik hodin před zmírněním některých z nejtvrdších cel za posledních 100 let prohlásil, že je „skvělý čas nakupovat“. Výzvu k nákupu zopakoval i 8. května s odkazem na příznivé ekonomické vyhlídky a silný potenciál akciového trhu.
The Nasdaq 100 is officially back in a bull market — it's now up 21.7% from its recent low. pic.twitter.com/TUifnhB77j
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) May 12, 2025
Technologické tituly táhly růst už před samotnou dohodou. Podle Goldman Sachs zisky „velké sedmičky“, kam patří společnosti jako Apple, Microsoft či Alphabet, v 1. čtvrtletí vzrostly meziročně o 28 procent, zatímco zbytek indexu S&P 500 přidal „jen“ devítiprocentní růst.
Investoři nyní s napětím vyhlížejí výsledky společnosti Nvidia, která se má stát další zkouškou síly trendu umělé inteligence. Tato přední firma polovodičového sektoru zveřejní své výsledky 28. května. Její akcie již minulý týden posílily po zprávě, že Trumpova administrativa hodlá zrušit některá omezení vývozu čipů zavedená za prezidenta Bidena.
„O více než šest procent v pondělí posilovaly akcie Applu. Šlo o kombinaci výše uvedené dohody a také informace, že Apple údajně uvažuje o navýšení cen u své nadcházející řady produktů,“ uvedl akciový analytik Jan Bystřický z České spořitelny. Rostly ale i tituly mimo technologický sektor.
„Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz ohledně snížení cen léků. Výrobci léků mají 30 dnů na snížení, pokud k němu nedojde, má v plánu americká administrativa přijmout další opatření. Akcie výrobců léčiv nicméně převážně rostly, když příkaz podle všeho není tak tvrdý, jak se trh obával. Eli Lilly přidávala 2,9 procenta, Pfizer 3,6 procenta,“ doplnil Bystřický.
Není vyhráno
Podle některých tržních komentátorů Trump zmírnil cla rychleji, než kdokoli čekal. „Vypadá to, že cla na dovoz z Číny klesnou na zvladatelnou úroveň – byť prozatímně,“ řekl agentuře Reuters analytik Arne Petimezas ze společnosti AFS Group. Dohoda tak přinesla investorům překvapivě pozitivní signál.
„Nikdo neočekával tak nízké sazby. Je to příjemné překvapení,“ uvedl pro agenturu Bloomberg akciový stratég Jeff Buchbinder z LPL Financial. „Samozřejmě, rizika nezmizela – pokud dočasná pauza skončí bez trvalého výsledku, cla se mohou znovu zvýšit. Ale je povzbudivé, že ty nejhorší scénáře jsou zatím mimo hru.“
Ne všichni analytici však sdílejí optimismus trhů. Analytik Patrick Kaser ze společnosti Brandywine Global varoval, že navzdory pozitivnímu vývoji zůstává situace nejistá. „Firmy mají stále problém činit investiční rozhodnutí. Trh se chová, jako by všechna rizika zmizela, ale ta tu pořád jsou.“
Podobně vystoupil i ředitel investic Chris Brigati z investiční firmy SWBC. „Trh slaví, ale z dlouhodobého pohledu se mohou objevit nové komplikace.“ K opatrnosti nabádají i další.
Hlavní ekonom Jan Bureš z Patria Finance připomíná, že současná dohoda neznamená, že je „vyhráno“. „Obchodní chaos, který začal takzvaným ‚Dnem osvobození‘, může mít dlouhodobé ekonomické náklady,“ uvedl.
Podle něj se americká efektivní celní sazba letos meziročně zvýší tak jako tak o více než 13 procentních bodů. Nejistota kolem vývoje po skončení devadesátidenního období je stále značná. „Není vyloučeno, že na začátku léta dojde ke znovuzavedení vyšších sazeb,“ dodává.
Bureš však také připouští, že se v americké administrativě zřejmě mění nálada. „Obchodní jestřábi v čele s poradcem Peterem Navarrem byli zjevně odsunutí stranou. Zdá se, že vláda nyní dělá maximum pro to, aby uzavřela nové obchodní dohody – pokud možno bez dalších eskalací,“ uzavírá.