Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bitcoin překonal další rekord. V pátek vyšplhal na 118 tisíc dolarů (v přepočtu téměř 2,5 milionu korun). Oproti předchozímu dni vzrostl o téměř čtyři procenta, od začátku roku se cena kryptoměny zvýšila o zhruba 24 procent.
„Nové historické maximum bitcoinu je výsledkem toho, že velcí hráči skupují nabídku a vysušují hotovost na burzách,“ sdělil spolupředseda asociace Hong Kong Web3 Association Joshua Chu agentuře Reuters.
Nejznámější kryptoměna překonala 2,3 bilionu dolarů v tržní kapitalizaci, čímž předběhla i technologické firmy jako Google či Meta.
„Růst ceny bitcoinu odstartovalo oznámení Donalda Trumpa z 2. dubna, které rozkolísalo tradiční trhy a přimělo investory hledat alternativní zajištění proti ekonomické nejistotě. Bitcoin teď trochu překvapil trhy, ze stagnujícího aktiva přešel k silnému růstu a vytvořil nové maximum. Za růstem stojí ale také výrazné nákupy ze strany institucí a velkých firem,“ vysvětluje Rostislav Plachý z bitcoinové divize Golden Gate.
Po období, kdy se bitcoin pohyboval v pásmu mezi 80 až 100 tisíci, nyní míří ke 120 tisícům dolarů. „Klíčovým faktorem je prudký růst globální peněžní zásoby, na který bitcoin podle historických dat reaguje s přibližně dvouměsíčním zpožděním. Obrovskou roli přitom hraje institucionální poptávka – ETF fondy od svého spuštění nasály už přes milion BTC a další veřejně obchodované firmy (včetně MicroStrategy) dál navyšují své pozice. Tento strukturální přesun kapitálu do bitcoinu nemá v dějinách kryptoměn obdoby a podtrhuje jeho rostoucí význam jako rezervního aktiva,“ říká pro SZ Byznys manažer fondu Dopamine Investments Tomáš Pacalt.
Za historickým maximem kryptoměny ovšem podle Pacalta nestojí jen poptávka, ale i oslabující dolar.
„Zatímco dolarový index DXY, který měří sílu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, od začátku loňska spadl o více než 13 procent, kurz bitcoin/euro je stále pod svým rekordem z ledna, což ukazuje, že v reálném vyjádření je část ‚růstu‘ způsobena právě devalvací americké měny. Dolar přitom čelí rostoucí skepsi od roku 2022, kdy byly zmrazeny ruské rezervy, což spustilo globální trend diverzifikace mimo dolar. Trumpovy úvahy o výměně šéfa Fedu a obchodování s dluhopisy navíc přidávají další vrstvu nejistoty. V této kombinaci rizik se bitcoin dál profiluje jako zajištění proti slábnoucí důvěře tradičních měn,“ dodává manažer.
Bitcoin by se během léta mohl podle ředitele Bit.plus Martina Stránského usadit v pásmu mezi 110 až 120 tisíci dolary. „Je vidět zájem investorů nakupovat, ale také očekávání dalšího pozitivního impulzu. V průběhu roku očekávám dosažení dalších cenových rekordů,“ uvádí ředitel.
Podle Plachého může bitcoin mířit ještě výš. „Bitcoin by mohl v létě dál růst a do konce roku by mohl dosáhnout hodnoty přes 140 tisíc dolarů,“ míní.
Růst zaznamenala také druhá největší kryptoměna Ether. Ten vyskočil o 6,4 procenta na 2999 dolarů díky silnému přílivu prostředků do amerických spotových ETF, jak popsala agentura Bloomberg.