Hlavní obsah

EET končí. Vláda ji od roku 2023 ruší

Foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Reklama

9. 3. 16:02

Vláda posílá do parlamentu zákon, který ukončí elektronickou evidenci tržeb. Jde o vlajkovou loď vlády Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše.

Článek

Elektronická evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku zřejmě skončí. Počítá s tím návrh ministerstva financí, který schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí.

Zrušení EET má současná vláda Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení. Evidence je kvůli pandemii do konce roku 2022 přerušena, žádný podnikatel tak nyní nemusí své tržby evidovat a úřady tuto povinnost nekontrolují. Podnikatelé nicméně mohou evidovat dobrovolně.

Projekt EET byl jedním z ústředních témat Andreje Babiše (ANO), který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.

Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300000 podnikatelů. Aktuálně je podle údajů finanční správy do projektu zapojeno zhruba 201000 podnikatelů, kteří zaevidovali zhruba 19,2 miliardy účtenek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované