Hlavní obsah

Trump vs. nejmocnější bankéř: Drama jako z telenovely hlásí další zvrat

Foto: Shutterstock.com

Americký prezident Donald Trump.

Další den, další názor. Donald Trump ještě před pár dny přemýšlel, jak se zbavit šéfa Fedu Jeroma Powella – teď zase tvrdí, že ho vlastně odvolat nechce.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve světě Donalda Trumpa je jisté jen jedno – že nic není jisté.

Ještě minulý týden dával jasně najevo, že by se předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell měl balit, teď ale otočil. V úterním vyjádření z Oválné pracovny Trump prohlásil, že „nemá v úmyslu Powella odvolat“, čímž znovu přepsal scénář, který sám pomáhal napsat.

Zatímco trhy si oddychly – akciové indexy posílily a dolar zaznamenal růst –, komentátoři si lámou hlavu, co bude dál. Prezident sice opět zopakoval, že Fed dělá „chybu“ tím, že nesnižuje úrokové sazby, ale zároveň přiznal, že zasahovat do čela centrální banky by bylo příliš. „Nechci o tom mluvit, protože nemám v úmyslu ho odvolat,“ uvedl Trump.

Investoři si jeho náhlý obrat vysvětlují jako signál, že v Bílém domě zafungovaly brzdy a protiváhy. „Tohle ukazuje, že kolem prezidenta přece jen existují určité mantinely,“ řekl podle listu Financial Times Dec Mullarkey ze společnosti SLC Management.

Podle něj za změnou postoje stojí zejména ministr financí Scott Bessent, který prý prezidenta upozornil, že případné odvolání Powella by mohlo vyvolat prudkou tržní volatilitu a narušit důvěru v integritu amerických institucí.

Podle zákona o Federálním rezervním systému mohou být členové Rady guvernérů, včetně předsedy, odvoláni pouze „pro závažný důvod“.

Tento termín se tradičně vykládá jako závažné pochybení nebo neschopnost, nikoli jako neshoda v otázkách měnové politiky. Powell opakovaně zdůraznil, že Fed je nezávislou institucí a že jeho odvolání prezidentem bez závažného důvodu není podle zákona možné.

Investor Ondřej Jonáš upozornil, že Powell sám vyjádřil obavy, aby na něj nebyl činěn nepřiměřený politický nátlak, protože nezávislost Fedu je pro důvěru trhu klíčová. Ta ale podle Jonáše není právně zcela pevně zakotvená.

„Kongres bude pravděpodobně Fed bránit, ale co jej možná nejvíc chrání, je obava trhu z toho, jak by reagoval na přímý útok na nezávislost centrální banky.“

Foto: Seznam Zprávy

Přijďte na debatu Ve vatě. Byznysmen, portfolio manažer a analytička debatují na téma USA vs. Evropa. Jak využít chaos a vydělat? Hosté: Josef Průša (Prusa Research), Michal Semotan (J&T Investments) a Anna Píchová (One Family Office). Vstup zdarma a bez rezervace

SZ Byznys připravily přehled klíčových otázek a odpovědí k pozadí napjatého vztahu mezi prezidentem a šéfem Fedu.

Powell opakovaně uvedl, že má v úmyslu dokončit svůj mandát, který končí v květnu 2026, a že jeho předčasné odvolání by nebylo v souladu s americkým právem. Obavy o jeho setrvání ve funkci ale minulý týden přiživil šéf Národní ekonomické rady Kevin Hassett, když oznámil, že Trump bude otázku Powellova odvolání „dále zvažovat“.

Ať už však Trumpovo aktuální rozhodnutí vydrží, nebo ne, jedno je jisté: Vztah mezi prezidentem a centrální bankou zůstává napjatý a pod drobnohledem veřejnosti i investorů.

Doporučované