Hlavní obsah

Čínský developer zastavil obchody s akciemi. Jeho dluhy ohrožují ekonomiku

Foto: Shutterstock.com

Potíže společnosti Evergrande, která bývala nejvýznamnějším developerem v Číně, doléhají v zemi na celý akciový trh. Ilustrační foto.

Reklama

3. 1. 12:41

Kdysi největší čínský developer Evergrande znovu zastavil obchodování svých akcií na hongkongské burze. Očekává se, že silně zadlužená firma oznámí informace k plánu na restrukturalizaci. Pád firmy by ovlivnil čínskou ekonomiku.

Článek

Akciová burza v Hongkongu v pondělí zastavila obchodování s akciemi silně zadlužené realitní společnosti China Evergrande Group. Firma bližší podrobnosti neuvedla, jen oznámila, že obchodování bude pozastaveno do doby, než zveřejní důležité informace, uvedla agentura Reuters.

Evergrande je nejzadluženější developerská společnost na světě, závazky firmy přesahující 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč). Čínský podnik se snaží získat kapitál prodejem majetku i akcií, kurz akcií ale za loňský rok spadl téměř o 90 procent.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v prosinci firmu označila za podnik v částečné platební neschopnosti a snížila jí hlavní rating. O několik dní později učinila stejný krok i konkurenční agentura S&P. Také sám developer vydal varování, že vzhledem ke své současné finanční situaci nemůže zaručit včasné splnění všech svých závazků. Minulý týden v úterý firma nesplatila závazky ze zahraničních dluhopisů v objemu 255 milionů dolarů, zatím ale pokračuje standardní 30denní lhůta, kdy firma své závazky ještě může uhradit.

Čínská média o víkendu informovala, že správa města v letovisku na ostrově Chaj-nan 30. prosince firmě Evergrande nařídila, aby do deseti dnů zbourala svých 39 obytných budov kvůli nelegální výstavbě. Budovy se rozkládají na ploše 435 000 metrů čtverečních. Podle analytiků příkaz k demolici poškodí už tak nízkou důvěru případných zájemců o investici do firmy.

Evergrande minulý týden uvedla, že se jí po třech měsících podařilo obnovit výstavbu 91,7 procenta jejích domácích projektů. Mnoho projektů bylo zastaveno, když firma nezaplatila dodavatelům a zhotovitelům.

Potíže společnosti Evergrande, která bývala nejvýznamnějším developerem v Číně, doléhají v zemi na celý akciový trh. Pád společnosti by pravděpodobně zasáhnul celý realitní sektor a rozšířil by se i mimo něj.

Firmu Evergrande, dříve známou jako Hengda Group, založil v roce 1996 Chuej Kcha-jen. To je miliardář a podnikatel známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, hlavně ale za pomoci vypůjčených peněz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované