Hlavní obsah

Elektrošoky i dny s pytlem na hlavě. Novináři popsali, jak je mučili separatisté

Svět bez obalu: V rámci výměny zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem byli propuštěni i dva novináři. Oba byli drženi v zajetí více než dva roky. (Video: Milan Šíma)

 

Reklama

5. 2. 2020 5:00

Na začátku prosince se dohodli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na výměně zajatců. Propuštěni měli být všichni vězni z pětiletého konfliktu mezi Ukrajinou a proruskými separatisty.

Článek

Na konci roku 2019 zahájili ukrajinské vládní síly a proruští separatisté z východu Ukrajiny rozsáhlou výměnu vězňů. Na akci ve formátu „všichni za všechny“ se na začátku prosince 2019 dohodli představitelé Ukrajiny a Ruska.

Výměna byla dohodnuta jako významný krok ke smíření obou znepřátelených stran konfliktu. Boje mezi Ukrajinou a proruskými separatisty trvají od roku 2014 a vyžádaly si přes 13 000 obětí. V rámci výměny propustila Ukrajina 124 zajatců a povstalci 76.

Mezi propuštěnými byli také dva novináři ukrajinské redakce Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) – Stanislav Asejev a Oleh Halaziuk. Oba byli drženi v zajetí více než dva roky. Reportéři působili na územích ovládaných povstalci a podávali informace o situaci na východě Ukrajiny.

Po svém propuštění vypověděli oba v rozhovoru pro RFE/RL o podmínkách svého věznění.

„Strávil jsem 3 dny s pytlem na hlavě,“ popsal Halaziuk. „Zadržení bylo provedeno podle ukrajinského trestního zákoníku. Číslo článku si už nepamatuji, ale bylo to o boji proti organizovanému zločinu. Jinými slovy, publikace materiálu prostřednictvím Rádia Svobodná Evropa byla uznána jako zločin a zároveň i organizace zločinecké skupiny.“

Co bylo tedy zločinem? „Že jsem uveřejnil věci, které uznává celý svět. A sice, že podle ukrajinských zákonů jsou tyto oblasti okupovány. Nebo to, že jsem použil formulaci ‚okupovány Ruskou federací‘. Tyto věty byly označeny za ‚podněcování k etnické nenávisti‘ a ‚extremismu‘.“

Druhý novinář z redakce Rádia Svoboda Evropa Asejev vylíčil, jak s ním separatisté v zajetí brutálně zacházeli. Reportér byl zadržen proruskými silami a obviněn ze špionáže pro Ukrajinu. Držen byl ve věznici „Izolyatsia“. Jde o bývalou továrnu a následně kulturní centrum, které v roce 2014 zabrali ozbrojení povstalci a přetvořili ho v tajnou věznici. Separatistický soud ho poté odsoudil k patnácti letům vězení za špionáž pro Kyjev a extremismus.

V rozhovoru pro RFE/RL Asejev popsal, jak probíhalo jeho mučení. „Mučením může být obecně celá škála věcí. Nemůžete to zúžit pouze na fyzické tresty. Jde častěji o psychický nátlak. Ale dá se říct, že používají elektřinu a samozřejmě ji používají na různé části těla. Mě mučili velmi jednoduchými způsoby. Dávali mi elektrické dráty na prsty a na uši – to si vymysleli speciálně pro mě. Jiní lidé zažívali ale mnohem horší mučení.“

Asejev po své zkušenosti dodává: „Svoboda je ta nejvyšší hodnota. Předtím jsem si myslel, že to je především domov a rodina. Ale když mě zavřeli, uvědomil jsem si, že nejcennější je, když má člověk svobodu – svobodu kamkoliv jít a cítit se svobodně.“

Podrobnosti v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované