Hlavní obsah

EU se dohodla na rozpočtu pro příští rok, bude v něm téměř 170 miliard eur

Foto: artjazz/Shutterstock, Shutterstock.com

EU konečně schválila rozpočet na příští rok

Reklama

16. 11. 9:34

V noci na úterý se zástupci zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na rozpočtu unie pro příští rok. Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč) se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů.

Článek

EU bude mít v příštím roce na své finanční závazky k dispozici částku 169,5 miliardy eur, což je skoro o dvě miliardy více, než na základě loni schváleného sedmiletého rozpočtu navrhovala Evropská komise. Europoslanci požadovali ještě další dvě miliardy navíc, během tvrdých vyjednávání však neuspěli.

„Financování, na kterém jsme se právě dohodli, podpoří probíhající oživení a výrazně napomůže plnění našich klimatických a digitálních cílů,“ zmínila priority unijního rozpočtu zástupkyně slovinského předsednictví EU Irena Drmažová, která vedla vyjednávání za členské státy.

Zástupci europarlamentu po jednání zdůraznili, že se jim proti původnímu návrhu podařilo přidat stovku milionů na výzkumný program Horizont, desítky milionů navíc pak mimo jiné na společné unijní zdravotnictví či zahraniční studijní pobyty Erasmus.

„Rozpočet obsahuje důležité prostředky na výzvy, kterým nyní unie čelí. V oblasti zdravotnictví pro další boj covidem-19, ale stejně tak pokud jde o výzkum a inovace potřebné k modernizaci našich ekonomik,“ prohlásil o dosaženém kompromisu jeden z parlamentních vyjednávačů Johan Van Overtveldt.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované