Hlavní obsah

Exministr Blažek si myslí, že žalobci jsou nezávislí dost. A kritizoval Ištvana

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Reklama

18. 9. 2019 19:36

Jednání sněmovního ústavně právního výboru ovládla debata o nezávislosti státních zastupitelství.

Článek

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek patřil na středečním zasedání ústavně právního výboru Sněmovny k poslancům, kteří nepodpořili návrh Pirátů, který by podle nich posílil nezávislost státních zastupitelství.

Podle předkladatelů by totiž mimo jiné vyřešil systémový problém, kdy vláda může odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodu. Počítal s tím, že by odvolání vedoucích státních zástupců bylo možné jen v kárném řízení, rozhodoval by tedy soud.

Mezi poslanci, kteří to nepodpořili – a návrh proto neprošel – byl právě Pavel Blažek, podle něhož vláda musí mít pravomoc personálie ovlivňovat, pokud je za činnost státních zastupitelství zodpovědná.

Blažek dále řekl, že stání zástupci jsou nezávislí dost. A dokonce i v případě, kdy bude nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (kterého nyní může vláda bez udání důvodů odvolat) rozhodovat v kauze Čapí hnízdo.

Tu zastavilo, jak známo, Městské státní zastupitelství v Praze a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman bude nyní jeho verdikt posuzovat.

„Myslím si, že bude rozhodovat naprosto nezávisle podle toho, co si v tom spisu přečte,” říká poslanec Blažek, který se s dalšími poslanci (ODS, KSČM, SPD, ANO) zdržel hlasování.

Podle Blažka mají žalobci nezávislosti dost. Jako příklad uváděl práci vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana, který je podle něho „pánem trestního řízení“.

Ivo Ištvan je podle Blažka ve funkci už příliš dlouho ( od roku 2011, pozn. red.) a “chtělo by to čerstvý vítr”.

Ministr někdejší Nečasovy vlády, kterou smetlo právě Ištvanem dozorované vyšetřování poměrů na Úřadu vlády a takzvaných poslaneckých trafik, upozornil, že velké Ištvanovy kauzy u soudu neuspěly.

Rozhovor s Pavlem Blažkem o nezávislosti státního zastupitelství. (Video: Zuzana Černá, Seznam Zprávy)

Vláda se k novele zákona o státním zastupitelství, kterou předložila ministryně Marie Benešová a kterou se minulý týden zabývala Legislativní rada vlády, dostane pravděpodobně na zasedání 7. října. O pět dní předtím se sejdou i špičky koalice.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky se ale může stát, že se na novele neshodnou a vláda její projednávání ještě přeruší. Na plénum do Sněmovny by se tak v říjnu nedostala. Ministryně Benešová původně slibovala, že vláda novelu projedná v červnu.

Kromě vládní novely čekají na projednání také dva poslanecké návrhy. Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové chtějí jít cestou dílčí úpravy odvolatelnosti vedoucích státních zástupců s cílem posílit pozici nejvyššího státního zástupce.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované