Hlavní obsah

Facebook zakáže reklamy, které lidi odrazují od očkování

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

13. 10. 2020 22:44

Sociální síť Facebook začne v nejbližších dnech odmítat reklamy, které mají odradit lidi od toho, aby se nechali očkovat.

Článek

Vedení platformy v úterý tento krok oznámilo společně s dalšími iniciativami na podporu používání vakcín. Zákaz vybraného typu reklam bude celosvětový.

„Dnes spouštíme nové globální pravidlo, které zakazuje reklamy odrazující lidi od očkování. Takové reklamy na naší platformě nechceme,“ uvedli na firemním blogu manažeři Facebooku. Z jejich prohlášení vyplývalo, že opatření se netýká Instagramu, který už několik let společnost Facebook vlastní. Zákaz prý vstoupí v platnost během nejbližších několika dní.

Krok navazuje na dřívější opatření přijatá s cílem potlačit šíření nepravdivých informací o vakcínách. Facebook na svých platformách v této souvislosti různými způsoby snižoval viditelnost stránek, které propagují dezinformace. Už delší dobu nepovoluje reklamy obsahující „hoaxy“ nahlášené Světovou zdravotnickou organizací nebo americkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí.

„Teď, když bude reklama explicitně někoho odrazovat od toho, aby se nechal očkovat, odmítneme ji,“ uvádí úterní prohlášení. Televizi CNBC mluvčí Facebooku vysvětlil, že zákaz se vztahuje například na obsah, jenž by vakcíny zobrazoval jako zbytečné, neefektivní či nebezpečné, nebo například popisoval nemoc, před kterou daná vakcína chrání, jako neškodnou.

Nové opatření je už několikátou restrikcí oznámenou Facebookem v posledních týdnech ve snaze omezit šíření potenciálně nebezpečných informací. Jen jeden den uplynul od ohlášení zákazu příspěvků zpochybňujících holokaust, o necelý týden dříve byl ohlášen zákaz veškerého obsahu spojeného s konspirační teorií QAnon a na začátku září sada opatření související s volbami ve Spojených státech.

Řada komentátorů v reakcích poukazovala na to, že nepravdy o očkování a další zdravotnické dezinformace se hojně šíří prostřednictvím skupin a stránek, kterých se nový zákaz netýká. „Je to jeden krok správným směrem, ale stále mají před sebou spoustu práce, aby odčinili škody, které už byly napáchány,“ řekla CNBC Kolina Koltaiová, která zkoumá dynamiku virtuálních komunit na Washingtonské univerzitě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované