Hlavní obsah

FBI dostal pokyn rozšířit okruh vyšetřování aféry Kavanaugha

Bílý dům povolil FBI rozšíření vyšetřování Bretta Kavanaugha. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

1. 10. 2018 21:51

Bílý dům zmocnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby rozšířil rozsah vyšetřování údajných sexuálních deliktů kandidáta na post soudce amerického Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Oznámil to list The New York Times. Vyšetřovatelé teď mohou vyslechnout prakticky kohokoli, pokud dodrží Senátem stanovený termín jednoho týdne.

Článek

FBI podle newyorského deníku vyslechl zatím čtyři svědky. V časově omezené lhůtě, kterou má úřad k dispozici, se ale vyšetřovatelům nemusí podařit rozluštit zásadní rozpory, které se minulý týden při slyšení v Senátu projevily mezi údajným útočníkem Kavanaughem a jeho údajnou obětí Christine Blaseyovou Fordovou. Zatímco soudce provinění popírá, Fordová na něm trvá.

Prezident Donald Trump dnes na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že už o víkendu zmocnil svého poradce Donalda McGahna, aby FBI uložil rozšířit rozsah vyšetřování. Trump dokonce připustil, že FBI by mohl vyslechnout samotného Kavanaugha. „Bylo by to dobře, je to na nich,“ řekl prezident.

Za rozhodující považuje šéf Bílého domu stanovisko Senátu, který musí kandidaturu Kavanaugha schválit. „FBI by měl vyslechnout kohokoli v rámci rozumných mezí. Měli by se ale řídit požadavky Senátu, stejně jako se jimi řídím já,“ řekl Trump.

Kavanaughův případ vyvolává v Američanech rozbouřené emoce, od hlasování výboru Senátu, které dopadlo v Kavanaughův prospěch, se v zemi odehrálo už několik velkých demonstrací v New Yorku, nebo v Bostonu. Protestující, kterými jsou převážně ženy, nesouhlasí s tím, že by mezi soudci Nejvyššího soudu měl být možný sexuální predátor.

Hlasování v plénu Senátu o Kavanughovi se mělo původně uskutečnit v pondělí, odklad si vynutil republikánský senátor Jeff Flake. V pátek prohlásil, že minulost Kavanaugha se musí objasnit ještě před hlasováním, a FBI dal na vyšetřování jeden týden.

Bílý dům pak předal FBI seznam čtyř osob, které by úřad měl vyslechnout. Podle amerických právníků je podobná praxe přípustná, i když neobvyklá. Šlo o kamarády Bretta Kavanaugha ze studií Marka Judge a P. J. Smytha, spolužačku Fordové Leland Keyserovou a o Deborah Ramirezovou, další údajnou Kavanaughovu oběť.

Všechny čtyři už agenti FBI vyslechli. Nové nařízení Bílého domu jim nyní umožňuje, aby okruh vyšetřování podle potřeby rozšířili.

Prezident Trump se nechal slyšet, že chce, aby FBI provedla „zevrubné vyšetřování“. Za Kavanaughou kandidaturou na post soudce nejvyššího soudu si ale stojí a již dříve uvedl, že ani na okamžik neuvažoval o jiné nominaci. Podle nejmenovaného zdroje, který citovala agentura AP, musí vyšetřování skončit do pátku.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell následně oznámil, že senátoři budou o kandidatuře Bretta Kavanaugha hlasovat ještě tento týden. Ve svém projevu zároveň obvinil demokraty z toho, že neustále zdržují a odmítají Kavanaughovu nominaci. „Čas nekonečných odkladů a obstrukcí se chýlí ke konci,“ řekl McConnell.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované