Hlavní obsah

Gambijský prezident přicestoval do země, prvně po prosincových volbách

 

Reklama

26. 1. 2017 23:17

Předchůdce Adamy Barrowa, dlouholetý vůdce Gambie Yahya Jammeh, odmítal opustit funkci prezidenta.

Článek

Do Gambie přiletěl její nový prezident. Adama Barrow byl sice zvolen už v prosinci, kvůli povolebním sporům se však musel uchýlit do Senegalu. Jeho předchůdce, dlouholetý vůdce Gambie Yahya Jammeh, který zemi vládnul dvaadvacet let, totiž odmítal přiznat porážku ve volbách a z úřadu odstoupit. Minulý týden ale na nátlak členských zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) odjel do exilu do Rovníkové Guineje.

Nový prezident Adama Barrow se mohl těšit z vřelého přivítání. Gambijští obyvatelé jeho přílet do hlavního města Banjul netrpělivě očekávali, ve čtvrtek také oslavovali v ulicích.

Gambijcům dělá Jammehův nástupce radost především proklamovaným zrušením celé řady autoritářských zákonů, které Jammeh zavedl a uplatňoval. Místní obyvatelé viní dlouholetého vůdce z mučení a zabíjení politických odpůrců.

Barrow zvítězil ve volbách v prosinci 2016, Jammeh nejprve výsledky voleb uznal, později ale změnil názor a odmítal opustit prezidentský úřad, dokud volební výsledky nepřezkoumá soud. Jeho nástupce byl do funkce jmenován 19. ledna na gambijské ambasádě v Senegalu, kde trávil čas po vyhraných volbách. Ve čvrtek pak slavnostně přicestoval do hlavního města Banjul.

Adamu Barrowa čekají podle agentury AP kritické následující týdny. Slíbil například, že zavede reformy v bezpečnosti, zajistí lidem větší svobodu a docílí změn v ústavě. Obyvatelé Gambie doufají, že se Barrowovi podaří nastolit demokracii.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované