Hlavní obsah

Generálové Severní a Jižní Koreje se opět setkali. Diskutovali o snížení napětí na poloostrově

Generálové z Jižní Koreje a KLDR jednali v demilitarizované zóně. (Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters)

 

Reklama

31. 7. 2018 7:59

Generálové hovořili o implementaci dohod z dubnového mezikorejského summitu, které se týkaly nejaderných vojenských záležitostí. Žádná zásadní oznámení plynoucí z rozhovorů ve vesnici Pchanmundžom se ale podle AP neočekávají.

Článek

Generálové z Jižní Koreje a KLDR jednali v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Cílem setkání bylo snížit napětí na Korejském poloostrově. S odkazem na sdělení jihokorejského ministerstva obrany o tom informovala agentura AP.

Jižní Korea podle řady expertů nepřistoupí na žádné drastické opatření vedoucí ke snížení napětí, pokud KLDR nepodnikne zásadní kroky spojené s jaderným odzbrojením.

Během summitu, který se konal 27. dubna, se jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova, zabrání střetům na sporné námořní hranici a ukončí veškerou útočnou aktivitu.

Od té doby oba státy přestaly u svých hranic vysílat propagandu, obnovily komunikaci skrze vojenskou horkou linku a uskutečnily první setkání vojenských delegací od roku 2007.

Úterní jednání bylo druhé svého druhu od dubnového summitu. Podle AP se jednání mohlo týkat snížení počtu vojáků v Pchanmundžomu a odvozu těžkých zbraní z místa. Rovněž se mohlo hovořit o stažení části vojáků z demilitarizované zóny či o zajištění bezpečnosti rybářů u sporné námořní hranice.

Bližší podrobnosti o plánu jednání nicméně jihokorejské ministerstvo obrany neposkytlo.

K denuklearizaci se Severní Korea zavázala i na summitu s USA v Singapuru. Vůdce Kim Čong-un za ni dostal od amerického prezideta Donalda Trumpa slíbeny bezpečnostní záruky. Panují však obavy, že KLDR nepodnikla od té doby žádné výrazné kroky vedoucí k jadernému odzbrojení.

Severní Korea za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje. Podle nedávných satelitních záběrů začala bourat budovy v areálu, který využívala k vývoji motorů pro balistické rakety či vypouštění družic. Mnoho mezinárodních expertů se ale domnívá, že to nestačí. KLDR by podle nich nejprve měla přiznat rozsah svého jaderného arzenálu, kterého se hodlá zbavit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované