Hlavní obsah

Hacker nabízel policistovi za disk s bitcoiny 384 milionů korun, odsedí si tři roky

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

11. 12. 2018 15:25

Krajský soud v Brně v úterý odmítl odvolání muže, který nabízel policistovi 384 milionů korun za vrácení hard disku s třemi tisíci bitcoiny. Ten mu kriminalisté zabavili za jiné podvody. Brněnský městský soud ho předtím potrestal třemi lety ve vězení a propadnutím věci. Rozhodnutí je pravomocné.

Článek

Hackerovi Petru Křístkovi se hard disk s více než třemi tisíci bitcoiny nevrátí. Brněnský krajský soud zamítl jeho odvolání, nezmění se ani jeho trest. Křístek byl v září za pokus o uplácení odsouzen ke třem letům ve vězení. „Opakovaně se dopouštěl trestné činnosti, nejsou žádné polehčující okolnosti,“ vysvětlil soudce Dan Krátký. Rozhodnutí je pravomocné.

Křístek nepřednesl žádné nové důkazy nebo argumenty, z jednání se omluvil. Jeho obhájce se snažil soudce přesvědčit, že městský soud posoudil důkazy špatně, a žádal propuštění. Takové odvolání ale posoudil krajský soud za nedůvodné. „Skutkově i právně rozhodl prvoinstanční soud správně, obhajoba byla zcela vyvrácena,“ řekl Krátký.

Případ se začal psát před třemi lety, kdy kriminalisté odhalili Křístkovy podvody. Nabourával se do cizích e-mailů, z nichž si potom nechal proplácet faktury za zboží, které nikdy nedodal. Policisté přitom zabavili i hard disk s 3 284 bitcoiny. Dnešním kurzem by šlo asi o 250 milionů korun.

Hacker se svého disku vzdát nechtěl. Využil dokonce policistovy známé, kteří ho měli k vrácení disku přesvědčit. Nejprve Křístek nabízel statisíce korun, nakonec se nabídka vyšplhala až na polovinu všech bitcoinů, v dané době 384 milionů korun. Pokus o úplatek ale nevyšel, policista vše nahlásil nadřízeným, kteří setkání sledovali.

Spolu s Křístkem byl obžalován i František Laššák, který měl s přesvědčováním pomoci. Ten se proti rozsudku ze září neodvolal, dostal dvouletou podmínku. Křístek tehdy tvrdil, že policisté si o úplatky sami říkali, a označil to za provokaci. Laššák měl podle něj dokonce vystupovat jako agent slovenské informační služby, proto si myslel, že se vše řeší „oficiální cestou“. Soud však jeho verzi neuvěřil.

Doporučené